MERSİN’Lİ HEKİMLER DOKTOR’A SAHİP ÇIKTI: SORUMLULAR NEREDE?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
MERSİN’Lİ HEKİMLER DOKTOR’A SAHİP ÇIKTI: SORUMLULAR NEREDE?
Mersin Tabip Odası ve Aile hekimleri derneği mensupları, önceki gün vahşice katledilen Dr. Ahmet Dikmen’e sahip çıkarak protestolu bir eylem yaptılar. Olayın geçtiği Mezitli göçmen merkezi önünde toplanan Mersin Tabip odası ve aile hekimleri derneği yönetimi, bu olayın müsebbipleri, sorumluları nerede, ne gibi işlem yaptınız sorusunu yönelttiler. İşte o açıklama metni ve görüntüler:

BASINA VE KAMUOYUNA

DOKTORLAR ÖLÜYOR, SAĞLIK BAKANLIĞI İZLİYOR

20 Ekim Çarşamba günü işyerinde başka bir hekim tarafından ateşli silah saldırısı sonucu yaşamını kaybeden Dr. Ahmet Dikmen cinayetinde belirsizlikler sürüyor.

                Biz hekimler, sağlıkta dönüşüm programı başladığından bu yana çalışma ortamlarımızın ne denli kötü olduğunu, hekimlerin çok kötü koşullarda çalıştığını, bu kötü koşulların ve idarecilerin bu koşulların düzelmesine yönelik hiçbir önlem almamalarının gerek sağlıkta şiddete ve gerekse de hekimlerin tükenmişlik sendromu yaşamalarına neden olduğunu ısrarla belirttik.

                Çalışma şartlarının düzeltilmesi, çalışma saatlerinin insani koşullara çekilmesi, iş barışının sağlanması; yani kısaca hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının insani koşularda, güvenli ortamlarda çalışmalarının sağlanması taleplerini yıllarca dillendirdik, eylem ve etkinlikler düzenledik, basın açıklamaları yaptık ama sesimiz duyulmadı, duyulduysa da anlamazlıktan gelindi. Bu nedenle bugün buraya, konuşmaktan ziyade açıklama sonrası sessizce oturmaya ve bu sessizliğimizle bir mesaj vermeye geldik.

                Bugün burada toplanmamızın nedeni Dr. Ahmet Dikmen’in işyerinde ve görevi başında hunharca katledilmesidir. Ahmet Dikmen, 30 yıldır tüm iyi niyetiyle hekimlik mesleğini yapan, mesleğinin anlamını bilen ve ona yakışan bir sorumlulukla verilen görevleri hiç şikayet etmeden yerine getiren bir hekim arkadaşımız.

               Ahmet arkadaşımızın ölümü ile ilgili, bugüne değin nasıl bir soruşturma yürütülüyor, idari soruşturma ile ne sonuçlar elde edildi, soruşturma sonucunda herhangi bir ihmal var ise bu ihmale neden olan kişiler cezalandırılacak mıdır? Tüm bu soruların yanıtları gerek sağlık camiası tarafından ve gerekse Dr. Ahmet Dikmen’in ailesi tarafından merakla ve sabırla beklenmektedir.

              Zanlı Dr. H.Ç’nin gerek Mersin iline sürgün olarak geldiği Antalya’da ve gerekse de Mezitli ilçesine sürgün olarak geldiği Toros İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde çeşitli olumsuz davranışlar içerisinde olduğu ve bir yıldır çalıştığı Mezitli İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde de bazen Dr. Ahmet Dikmen ile bazen de diğer sağlık çalışanları ile pek çok kez tartışmalar yaşadığı belirtilmektedir. Bu söylentiler araştırılmış mıdır? Bu söylentiler doğru ise herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Dr. Ahmet Dikmen olaydan birkaç gün önce, zanlı H.Ç’nin kurumdan başka bir yere gönderilmesini istemiş midir?

              Bu soruları çoğaltmamız mümkün. Ancak biz konunun özellikle Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ayrıntılı bir şekilde araştırılacağına olan inancımızı korumak istiyoruz. Bizler, her zaman için hukukun üstünlüğüne inanan ve hukuk dışı en ufak bir şeye tahammülü olmayan kurumlarız, bu nedenle de gerekli hukuki ve idari soruşturmaların en ince ayrıntısına kadar yerine getirileceğine dair inancımız tamdır. Bu soruşturmalarda herhangi bir eksiklik gördüğümüzde uyarı görevimizi de her zaman yapacağız.

             Özellikle idari soruşturmalar sonucu herhangi bir ihmal var ise sorumluların cezalandırılması konusunda da olayın takipçisi olacağımızı bir kez daha ilan ediyor, sessiz oturma eylemimizin görmeyen gözlere, duymayan kulaklara gerekli mesajı vereceğine inanıyoruz. 26.10.2021 MERSİN TABİP ODASI ve MERSİN AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ

 

GÖÇMEN SAĞLIĞI MERKEZİ GEÇİCİ OLARAK KAPATILDI

Olaydan sonra Dün itibari ile Göçmen merkezi iş sağlığı ve güvenliği nedeniyle geçici süre kapatıldı. 

MERHUM ŞEHİT DOKTOR AHMET DİKMEN'İN AVUKATI BAKIN NELER SÖYLEDİ? VİDEOSU AŞAĞIDAKİ LİNKTE İBRETLİK  LÜTFEN İZLEYİN...

https://www.facebook.com/100001211265081/videos/562318924976295/


MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZA SESLENİYORUZÖnceki Haber

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZA S...

ÖLDÜRÜLEN DOKTORUN AVUKATI: DÂHİLİ OLANLAR, VAR OĞLU VAR, KORUNUYORLARSonraki Haber

ÖLDÜRÜLEN DOKTORUN AVUKATI: DÂHİLİ OLANL...

Başka haber bulunmuyor!