SONRA DA YERLİ VE MİLLİYİZ!!!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SONRA DA YERLİ VE MİLLİYİZ!!!
CHP'Lİ GİRGİN; SARAYDA HİNDİSTAN GRANİTİ, İSTANBUL HAVALİMANINDA PORTEKİZ GRANİTİ,TBMM HALKLA İLİŞKİLER BİNASINDA İTALYAN GRANİTİ, SONRA DA YERLİ VE MİLLİYİZ!!!

CHP Muğla Milletvekilli Süleyman Girgin Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada İstanbul Havalimanında Portekiz, TBMM Halkla ilişkiler binasında İtalyan, Sarayda Hindistan granitinin kullanılmasını eleştirerek yerli ve millilikten bahsederken bu çelişki olmuyor mu diye sordu.

Başta Afyon ve Muğla olmak üzere, 50 şehrimizde mermer üretimi yapılmaktadır diye konuşan Girgin " iktidara sesleniyorum, 2 milyar dolar ihracat yapan mermer sektörü, maalesef, kamu binalarında kullanılan ithal granit ve mermerler konusunda çok üzgün. Dünyanın 60 ülkesine mermer ihracatı yaparken İstanbul Havalimanı alanında Portekiz granitlerinin kullanılması, Türkiye Büyük Millet Meclisi ek hizmet binalarında İtalyan granitlerinin kullanılması, Külliye'de Hindistan granitinin kullanılması, birçok hastane ve kamu binalarında ithal ve çok pahalı granitlerin kullanılması doğru mudur? diye sordu.

KENDİ MERMERİMİZİ TEŞVİK VARKEN İTHAL SEVDASI NİYE?

CHP'li Girgin "İtalya'dan, Portekiz'den, Çin'den yapılan doğal taş, granit ve benzeri ürünlerin ithalatıyla bu ülkelerin istihdamını desteklemiş oluyoruz. Yerli ve millî üretimden bahsederken bu çok büyük bir çelişki olmuyor mu? Kamu projelerinde yerli mermer kullanılması şartını koymayı düşünüyor musunuz?" diye sordu.

MUĞLA BEYAZI DÜNYAYI SÜSLÜYOR

Girgin şunları söyledi: Muğlamızdatarım,turizmin yanında mermercilik çok önemli bir sektördür ve Muğla mermerin değerini biliyor.Dünya mermer ve doğal taş rezervinin yüzde 30'u ülkemizde yer almaktadır. Özellikle 'Muğla Beyazı' tüm dünyada marka olmuş bir mermerimiz.

Bu gerçekler ortada iken ve mermerimizin kullanılması tavsiye ve teşvik edilmesi gerekirken kamu binalarında yerli mermer kullanılmasının öncülüğünü önce yapması gereken makamlar yapmalıdır.

Üretim, teknoloji ve çeşitlilikte dünyayla yarıştığımız mermerimize sahip çıkmalıyız.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP’li Beko: Bu bütçe halkın değil sarayın bütçesidir!Önceki Haber

CHP’li Beko: Bu bütçe halkın değil saray...

Çalışan işçiler içinSonraki Haber

Çalışan işçiler için

Başka haber bulunmuyor!