DR. UĞURCAN ÜSTÜNDAĞ: ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE VİTAMİN KULLANMAYINIZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DR. UĞURCAN ÜSTÜNDAĞ: ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE VİTAMİN KULLANMAYINIZ
UZMANLAR UYARIYOR. MODERN CERRAHİ TIP MERKEZİ DOKTORLARINDAN DR. UĞURCAN ÜSTÜNDAĞ: ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE VİTAMİN KULLANMAYINIZ UYARISI YAPTI.ÜSTÜNDAĞ, ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE VİTAMİNİN ÖNEMİNE DEĞİNEREK, HEKİME DANIŞILMADAN KULLANILMASINI İSE SAKINCALI OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Dr. Uğurcan Üstündağ, "Vitaminler büyüme, hücre yenilenmesi ve enerji üretimi için vücuda gerekli olan ve  sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan organik bileşiklerdir. Vitaminler insan vücudunda sentezlenemeyen, sentezlense bile yeterli olamayan, dışarıdan alınması gerekli maddelerdir. Bu yüzden sağlığımız için gerekli olan vitaminleri yiyeceklerden ya da ilave vitamin preparatlarından sağlamamız gerekir. Ancak, her bireyin kişisel özellikleri ve beslenme şekli farklıdır buna bağlı olarak vitamin gereksinimi de kişiden kişiye değişir" dedi

Sözlerine devamla Dr. Uğurcan Üstündağ, "İnternet, sosyal medya, gazete haberleri ve arkadaş tavsiyesi niteliğindeki duyumlarla, çocuklara rastgele vitamin ilacı verilmemelidir. Bir çocuğun vitamin ilaçlarına ihtiyacı olup olmadığına ve hangi ürünü kullanacağına kesinlikle çocuk hekimi karar vermelidir.  Bir başkasının çocuğuna verilen ve yararlı olan bir ürün, başka bir çocukta yararlı olmayabileceği gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle aileler, nereden duyduklarına ve kimin tavsiye ettiğine bakılmaksızın bu tür ürünleri çocuklarına kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmalıdırlar" uyarısında bulundu.

Daha sonra. Dr. Uğurcan Üstündağ. "Vitaminleri yağda ve suda eriyen vitaminler olarak iki gruba ayrılır. Yağda eriyen vitaminler; A,D,E ve K vitaminleridir. Bunlar, karaciğerden salınan safra varlığında bağırsaktan emilerek kan dolaşımına geçer ve proteinlere bağlanarak karaciğerde birikir. Suda çözünen vitaminlerin vücut için gerekli olan miktarından fazlası vücut sıvıları ile vücut dışına atılırken, yağda çözünen vitaminlerin fazlası ise yağ dokusunda depolanır. Depolandıkları için yağda çözünen vitaminlerin fazla alımı vücut için zararlı olabilir. Bu yüzden vitamin D’nin ve vitamin A’nin tüketiminde dikkatli olmak gerekir. Bu vitaminlerin diyetle alınanları değil, ilaç olarak ihtiyaç fazlası alımları ciddi yan etkilere ve zehirlenmelere yol açabilir. En sık görülen zehirlenme belirti ve bulguları; bulantı, kusma, şiddetli baş ağrısı, kafaiçi basınç artışı ve böbrek taşlarının oluşumudur. Yağda eriyen vitaminlerin bir kısmı cilt altı dokusu, böbrekler ve karaciğerde depolanır, yıllarca bu dokulardan kana salınımları devam eder. Böylelikle aşırı alınan bu vitaminlerin toksik etkileri yıllar boyu devam edebilir" diyerek uyarılarını sürdürdü.  

Dr. Uğurcan Üstündağ, "Bir çocuk uzun süreden beri iştahsızca ve yeterli kilo alamıyorsa, bu sorun bağırsak parazitleri, kabızlık, kansızlık veya idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabileceği için mutlaka tedavi edilmelidir. Altında bir hastalık olmaksızın, gerçek iştahsızlığı olan çocuklara doğru beslenme eğitimi ve gerekli hallerde bazı ilaç takviyeleri verilebilir. Vücudun ihtiyacı olan vitaminler ve mineraller doğal yollarla alınmalıdır. Başta çinko, omega 3, demir, D vitamini, B12 vitamini ve probiyotikler olmak üzere birçok vitamin ve mineralin doğru alınması, vücudun bağışık sisteminin doğru çalışması ve hastalıklardan korunma açısından önemlidir. Bunlar doğal besinlerle yeterli miktarda alınamıyorsa, çocuğun ayrıntılı muayenesi ve bazı tetkikleri baz alınarak hekim tarafından ilaç olarak kullandırılabilir" uyarılarını da yaptı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇAĞDAŞ İLE YELİZ'İN MUTLU GÜNÜÖnceki Haber

ÇAĞDAŞ İLE YELİZ'İN MUTLU GÜNÜ

KİM BU SENDİKACI VE YANDAŞLARI?!Sonraki Haber

KİM BU SENDİKACI VE YANDAŞLARI?!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!