ÇAĞRIMIZ SONUCU PORTAKAL İHRACATI ANALİZ ŞARTI YUMUŞATILDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÇAĞRIMIZ SONUCU PORTAKAL İHRACATI ANALİZ ŞARTI YUMUŞATILDI
Portakal ihracatına getirilen her ülkeye ve her partide pestisit analizi şartına ilişkin karar yumuşatıldı. Sektör paydaşlarından tepki gören kararı geri alın çağrısında bulunan CHP’li Özer; “Çağrımız, çabamız sonuç verdi, her parti üründe analiz şartından vazgeçildi” dedi.

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, 2020’nin son gününde portakal ihracatına getirilen ve sektörde büyük tepki toplayan yüzde 100 pestisit analizi şartının yumuşatıldığını söyledi. “Çağrımız ve çabamız sonuç verdi” diyen CHP’li Özer, açıklamasında şunları söyledi:

“Portakal ihracatına yılbaşı gecesi getirilen tüm ülkelere her partide %100 analiz şartı kararı değiştirildi. Aldığımız bilgilere göre; Avrupa Birliği’ne her 10 partide 1, Rusya’ya her 20 partide 1 analiz yapılacak. Resmi yazının da kısa sürede il müdürlüklerine gönderilmesi bekleniyor.”

BAKANLIK SEKTÖRE GÜVEN VERMELİDİR

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın iç piyasada fiyatı düşürmek için, portakal ihracatında 1 Ocak 2021’den başlamak üzere %100 analiz uygulaması getirmesini “Akılla bağdaşmayan bir karar” olarak niteleyen CHP’li Özer açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

“Bu kararın uygulamada yaratacağı sıkıntıları, ihracatı baltalayacak bir karar olduğunu, iç piyasa fiyatına müdahale ederken dış pazarın kaybedileceğine dikkat çekmiştik. Çağrımızın ve çabamızın olumlu sonuç vermesinden dolayı memnunuz. Umarız bu bakanlık, bundan sonra sektörün görüşünü almadan, ihracatçı ve üreticilere sormadan, dolaylı olarak fiilen ihracatı durduracak, gerekçesi bile baştan savma benzeri kararlar almaya yönelmez. Bakanlığın işi, sektörü tedirgin etmek yerine güven verici uygulamalara gitmek olmalıdır.”

***

ÖZER, BAKANA ÇAĞRI YAPMIŞTI

CHP’li Özer, yılbaşı gecesinde Bakan Bekir Pakdemirli imzasıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine gönderilen; ülke fark etmeksizin portakal ihracatında % 100 pestisit analizi yapılmasını, her partiden alınacak numunenin de öncelikle kamu laboratuvarlarına yönlendirilmesini içeren kararı eleştirmişti. Özer, karardan dönülmesi gerektiğini, aksi takdirde dış pazarın darbe alacağını dile getirmiş ve şu açıklamayı yapmıştı:

“2020 yılı ani hava değişimleriyle çiftçiyi vurdu, portakal üretiminde büyük oranda düşüş oldu, buna karşın ihracat artınca üretici umutlandı. Şimdi içeride enflasyonu düşük göstermek için yapılan bu müdahale yine üreticiyi vurdu. Bu kararla resmen Türkiye kendi ürününe tarife dışı engel koymuş oluyor. Bu yapılacağına pestisit kullanımı kaldırılsın!”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAŞKENT’İN EN SAĞLIKLI EKMEKLERİ ANKARA HALK EKMEK’TENÖnceki Haber

BAŞKENT’İN EN SAĞLIKLI EKMEKLERİ ANKARA...

KONCUK, BANA GÖRE BU SİNEKTEN YAĞ ÇIKARMA ANLAYIŞIDIR!Sonraki Haber

KONCUK, BANA GÖRE BU SİNEKTEN YAĞ ÇIKARM...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!