CHP Milletvekili Gürer, Corona virüsün ithal ürünlere etkisini sordu.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Milletvekili Gürer, Corona virüsün ithal ürünlere etkisini sordu.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çin’de ortaya çıkan ve pek çok ülkede binlerce can alan corona virüs tehdidinin ithal ürünlerle ülkeye girme ihtimalini, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelttiği yalızı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dünyayı adeta kasıp kavuran corona virüsü farklı bir boyutuyla TBMM gündemine getirdi. 

SOĞUTULMUŞ GIDA ÜRÜNLERİNE DİKKAT 

Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği soru önergesinde, Çin’de başlayan ve pek çok ülkede görülen corona virüsün özellikle soğutulmuş gıda ürünlerinde barınma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekti. 

ÇİN’DEN İTHAL EDİLEN ÜRÜNLERİN RİSKİ VAR MI?

Türkiye’nin Çin’den çerezlik ayçiçeği, pirinç, karma yem, tatlandırıcı, ceviz, sarımsak, konserve domates, glikoz şurubu gibi ürünler ithal ettiğine vurgu yapan Gürer, dondurulmuş ya da soğuk zinciri ile ülkemize getirilen ithal ürünlerin corona virüs açısından riskli olup olmadığının resmi olarak açıklanması gerektiğini belirtti. 

İTHAL HAYVANLARLA İLGİLİ ÖNLEM ALINIYOR MU?

Ortaya çıktığı Aralık ayından bu yana dünyada 3 binin üzerinde can alan corona virüsün hayvanlar arasında yaygın olan bir virüs tipi olduğunu hatırlatan CHP Milletvekili Gürer, zoonotik olarak tanımlanan ve hayvandan insana geçebilen corona virüsün ithal edilen hayvanlar nedeniyle ülkemizde bir sorun yaşanıp yaşanmayacağının da açıklanmasını istedi. 

CHP Niğde Milletvekili Gürer ayrıca, corona virüsün Çin’de gıda üretimi bakımında sorun yaşatacağının dikkate alınarak, önümüzdeki yıl Çin’den bazı ürünlerin ithal edilmeyeceği göz önünde bulundurulduğunda bazı ürünlerde fiyat artışı yaşanabileceğini vurgu yaptı. Gürer, “Çin'de, barbunya gibi, patates gibi, ülkemizde de yetişen ve yurt dışı satımı yapılabilecek ürünlerin de yetiştirme alanları var. Bu bağlamda bir çalışma yapılıyor mu? dedi.

ÖNLEM ALINMALI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ilk olarak Çin’de ortaya çıkan ve dünyada giderek yayılan ölümcül corona virüsü ticari kazanca dönüştürmek isteyenlere Sağlık Bakanlığı’nın müdahale etmesi gerektiğini söyledi. 

BİLGİ KİRLİLİĞİNE DİKKAT!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ilk olarak Çin’de ortaya çıkan ve aralarında sınır komşularımızın da bulunduğu pek çok ülkede bugüne kadar 2 binden fazla can alan corona virüs ile ilgili sosyal medyada ve bazı TV kanallarındaki bilgi kirliliğine dikkat çekti. 

ÖLÜMCÜL VİRÜSÜ BİLE TİCARİ KAZANCA DÖNÜŞTÜRÜYORLAR 

Virüsün ne olduğunu bilmeyenlerin bile virüs için tedavi yöntemleri önerdiğini, kelle paçadan keçiboynuzuna kadar tedavi yöntemlerinin önerildiğini belirten Gürer, Tıpkı aşıyla ilgili yanlış bilgiler gibi aklına esen konuşuyor. Bu sorunlar, bilgi, bilimsellik ve tıp uzmanlık alanı olanlarla aşılıp takip edilecek bir durumdur. Hastalıktan dahi rant yaratmak isteyenlere izin verilmemelidir” dedi. 

KRİZ MASASI KURULMALI 

Corona virüs gibi milyonlarca insanı tehdit eden hastalıktan bile rant elde etmek isteyenlere izin verilmemesi gerektiğini ifade eden CHP Milletvekili Gürer, “Süreç sağlıklı takip edilmelidir. Bakanlık bilgileri önemlidir. Sağlık ticari alan kılınmamalıdır. Sağlık Bakanlığı sürekli kamuoyunu bilgilendirmeli, , gerekli önlemler alınmalı, ülkemize virüsün yayılmaması için daha gerekli tedbirlere başvurulmalıdır” şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP’li Sındır, “Çiftçiyi toprağına küstürdüler”Önceki Haber

CHP’li Sındır, “Çiftçiyi toprağına küstü...

Tahsin Turan: Bugün Türkiye'nin 5 temel sorunu varSonraki Haber

Tahsin Turan: Bugün Türkiye'nin 5 temel...

Başka haber bulunmuyor!