CHP'li Kaya: ''Çiğiltepe adı onurlu bir geçmişe sahiptir, silinemez''

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP'li Kaya: ''Çiğiltepe adı onurlu bir geçmişe sahiptir, silinemez''
CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Albay Reşat Çiğiltepe'nin isminin Mamak'taki ortaokuldan silinmesine tepki gösterdi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Albay Reşat Çiğiltepe'nin isminin Mamak'taki ortaokuldan silinmesine tepki gösterdi. Kaya, "Milli Kahramanımız Albay Reşat #Çiğiltepe’nin adını taşıyan okulun isim değişikliği, anısına saygısızlık değil midir?" diye sorduk. "Aynı ismin iki okulda da varolması"yanıtı geldi. Onlar can verdi! Siz bir okul adını çok görüyorsunuz! Öyle mi?" dedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bölgede iki Reşat Çiğiltepe Okulu bulunduğunu, bunlardan birine okulun onarım harcamalarını karşılayan vakfın adının verildiğini açıklamıştı.

Konuyla ilgili açıklama yayınlayan Kaya; "Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Büyük bir vatanseverdir” dediği, Soyadı Kanunu çıktığında kendisine ‘Çiğiltepe’ soyadını verdiği Albay Reşat,  57. Tümen Komutanıdır.  Albay Reşat, Büyük Taarruzda “Afyon Çiğiltepe'yi yarım saatte alacağım.” diyerek Mustafa Kemal Paşa’ya söz vermiş,  ancak verdiği süre içinde Çiğiltepe’yi alamayınca intihar etmiştir. Mustafa Kemal Paşaya bıraktığı notta “Yarım saat zarfında bu tepeyi almak için söz verdiğim halde sözümü yapamamış olduğumdan dolayı yaşayamam komutanım.” yazıyordu. Mustafa Kemal Paşa, Albay Reşat’ın intiharını duyduğunda büyük bir üzüntü duymuş, gözlerinden yaşlar boşalmıştır. Ankara Mamak’taki okuldan sildikleri ‘Çiğiltepe’ adı işte böyle onurlu bir geçmişe sahiptir. Onlar bu vatan için can verdiler, siz para karşılığında onların adını okullardan siliyorsunuz! Yazıklar olsun sizin anlayışınıza. Çiğiltepe adı onurlu bir geçmişe sahiptir silinemez. Sildiğiniz, değiştirdiğiniz milli kahramanlarımızın adları CHP iktidarında iade edilecek; adları hep yaşatılacak!" ifadelerini kullandı. 

kaynak: http://www.zafergazetesi.org/haber/CHP-li-Kaya-Cigiltepe-adi-onurlu-bir-gecmise-sahiptir-silinemez-/78752


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MSB: Son 10 günde 91 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildiÖnceki Haber

MSB: Son 10 günde 91 PKK/YPG'li terörist...

MERSİN AK PARTİ NEDEN SESİZ KALIYOR? NEDEN CEVAP VERMİYOR?Sonraki Haber

MERSİN AK PARTİ NEDEN SESİZ KALIYOR? NED...

Başka haber bulunmuyor!