haberanaliz

Çiftçinin bayram harçlığı yok

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çiftçinin bayram harçlığı yok
2019 pamuk destekleri hala ödenmedi.Çiftçi "icmal düzeltmeleri" bahanesiyle oyalanıyor.Cebinde kuruş olmadığını, bayramlık alacak, bayram harçlığı yapacak parası bulunmadığını söyleyen çiftçi ödemelerin bayramdan önce yapılmasını istiyor.Destekleme ödemelerinin geç yapılması çiftçinin üretimden vazgeçmesine, ithalatın artmasına neden oluyor.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın T.C. Tarım ve Orman BakanıDr. Bekir Pakdemirlitarafından yazılı olarak yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 99 uncu maddeleri gereğince talep ederim.

Mehmet GÜZELMANSUR

Hatay Milletvekili

Pamuk; çırçır, tekstil, yağ ve yem sanayi ile kâğıt sanayisinin hammaddesi olan,  dolayısıyla katma değer ve istihdam yaratan yüksek stratejik önemi bulunan bir üründür. Bunca önemine rağmen maalesef ki ülkemizde pamuk üreticisi yeterince desteklenmemekte, hak ettiği değer verilmemektedir.

Çiftçiyi pamuk üretimden vazgeçiren ve ülkemizi her yıl daha çok pamuk ithal etmeye mahkûm eden uygulamalardan biri de destekleme primlerinin geç açıklanması, miktarının azaltılması ve ödemelerin zamanında yapılmamasıdır. 2019 destek ödemeleri için de bu durum değişmemiştir. Pamuk üreticisi “icmal düzeltmeleri” bahanesiyle oyalanmaktadır. Bu gidişata son verilmez, bayram öncesi pamuk destek primleri ödenmezse çiftçi çocuklarına, torunlarına bayramlık alamayacak, bayram harcaması yapamayacak hale gelecektir.

Konuya ilişkin olarak;

 1. 2019 pamuk destekleme ödemelerini geciktirmek için çiftçinin “icmal düzeltmeleri” bahanesiyle oyalandığı doğru mudur?
 2. Pamuk üreticisine 2019 pamuk destekleme ödemeleri ne zaman yapılacaktır? Ödemenin Ramazan Bayramı öncesinde yapılması için bir çalışma var mıdır?
 3. Ekonomideki kötü gidişat, salgın, ithalat kolaycılığı ve yanlış uygulamalarla iyice çıkmaza sürüklenen pamuk üreticisi için 2020 ürün desteklerini bir an önce açıklamayı düşünüyor musunuz?
 4. Çiftçiye daha az, daha geç ödemek ya da ödememek geliştirilen stratejiler nedeniyle pamuk üretiminden vazgeçildiğinin, dolayısıyla destekleme ödemelerinden kat be kat fazlasının ithalata ödendiğinin Bakanlık farkında mıdır? Böyleyse bu yanlış uygulamalara neden hala devam edilmektedir?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Turan,patates ve soğan üreticilerinin sorunlarını meclis gündemine taşıdı.Önceki Haber

Turan,patates ve soğan üreticilerinin so...

SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI İLE NASIL BAĞDAŞTIRABİLİYORSUNUZ?Sonraki Haber

SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI İLE NASIL BAĞDAŞT...

Başka haber bulunmuyor!