Gürsel Tekin "Mahkeme imar planını iptal etti: Bakanlık yeni imar planı hazırladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gürsel Tekin "Mahkeme imar planını iptal etti: Bakanlık yeni imar planı hazırladı
Tekin, “İstanbul Başakşehir’de, 1 milyon 142 bin 169 metrekarelik bir alanı kapsayan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019 yılında rezerv yapı alanı ilan ettiği bölge için, İstanbul 6. İdare Mahkemesi; ‘Şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve İmar Mevzuatına uygun olmadığına, yeterli donatı alanı ayrılmadığına ve bu durumun şehircilik ilkelerine ve kamu yaranına uygun olmadığına karar verdi.’ Tekin, Ayrıca mahkemenin, bakanlığın rezerv alan kararını da iptal ettiği bilgisini paylaştı.

Mahkeme Kararı değerlendiren Tekin, mahkemenin gerekçesinde, yeni konut alanı için belirlenen alana öngörülen 5 bin 325 kişilik nüfus için yeterli donatı alanı ayrılmadığını, dava konusu imar plan değişikliğinin kamu yararına aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.
AKP’nin kenti bir rant aracı haline dönüştürdüğünü ve 19 yıllık iktidarını bu rant ilişkileri üzerinden sürdürdüğünü söyleyen Tekin, “Sürekli plan değişikliği ile ayrıcalıklı imar hakları tanınarak, plan değişiklikleri yeni zenginleşme aracı ve kamunun haklarının gaspı haline getirildi. Mahkemenin verdiği iptal kararı kamu yararı adına sevindiricidir. Ama bakanlık mahkemenin iptal ettiği rezerv alan kararını, “bölgedeki hak sahiplerinin gerçekleştireceği yatırımların hayata geçirilememesi ve mağduriyete neden olmamasını gerekçe göstererek yeniden plan çalışması yaparak askıya çıkardığını “söyledi
Bakanlık tarafından 12 Şubat 2021'de aynı bölgenin yeniden rezerv yapı alanı ilan edildiğini belirten Tekin, “ihtiyacını değil rantı odağına alarak, kentlerimizi betona boğacak ve kentlerin ekolojik dengesinin bozulmasına neden olacak tüm planlama faaliyetlerinin takipçisi olacağımızı ve kentlerimizi ranta, talana karşı kamu yararı adına tüm alanlarda savunmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilmesini isterim.” Diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürer: “Dışişleri Bakanının bildiği Tarım Projesi’nden Tarım Bakanının haberi yok mu?”Önceki Haber

Gürer: “Dışişleri Bakanının bildiği Tarı...

Köksal: Esnaf artık para kazanma değil ayakta kalma derdindeSonraki Haber

Köksal: Esnaf artık para kazanma değil a...

Başka haber bulunmuyor!