Gürsel Tekin: "Yurtdışı borçlanmasının önündeki engeller kaldırılarak, tekrar ülkemize döviz girdisi sağlanabilir.”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gürsel Tekin: "Yurtdışı borçlanmasının önündeki engeller kaldırılarak, tekrar ülkemize döviz girdisi sağlanabilir.”
Gürsel Tekin: "Yurtdışı borçlanmasının önündeki engeller kaldırılarak, tekrar ülkemize döviz girdisi sağlanabilir.”

CHP'li Gürsel Tekin’den İktidara kaynak önerisi:"Yurtdışı borçlanmasının önündeki engeller kaldırılarak, tekrar ülkemize döviz girdisi sağlanabilir.”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yurtdışında yaşayanlar için borçlanarak emekli olmanın şartlarının değişmesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Koronavirüslü günler, her doğal afetin yaptığını yaparak bize, içinde bulunduğumuz durumun adaletsizliğini ve hatalarını daha net görmemize neden oluyor.Kimi ekonomistler böylesine sıra dışı bir krizle mücadele etmek adına kaynak bulunması için para basılması gibi adımların atılmasını önerirken, kimi uzmanlar ise bu adımın yaratacağı enflasyona karşı uyarıda bulunarak dışarıdan bir kaynak bulunması gerektiğini aktarıyor.Şimdi tahminen 3 ay sürecek bu salgının ekonomik zararlarını telafi etmek için milyarlarca dolar paraya ihtiyacımız var. Bu noktada, yurtdışından bulunabilecek en önemli kaynak, yurtdışı borçlanmasında yapılan değişiklikler iptal edilerek tekrar ülkemize döviz girdisi sağlanabilir.”

“Ülkemizde çalışan bir kişi 3.600 gün prim ödedikten sonra (yaşı geldiğinde) emekli olabilirken, Yurt dışında çalışanlar için 5.400 gün prim ödeme şartı getirilmiş olması zaten izaha muhtaç bir uygulamadır. 01/08/2019 tarihinden sonra yurtdışı borçlanması müracaatları % 99 oranında düşmüş, gurbetçilerimiz büyük hayal kırıklığına uğramıştır.

Anayasaya da aykırı olan bu düzenlemeden vazgeçilerek, 100 binden fazlagurbetçinin yeniden borçlanabileceği bir düzenlemeye dönülmelidir. Bu sayede ülkemiz için hem ciddi bir gelir kalemi oluşacak, hem de vatandaşlarımız arasında yaratılmış adaletsizlik düzeltilmiş olacaktır.

Türkiye’ye kesin dönüşünü bekleyen yani 10 yıl sonra emekli olmayı planlayanlar bu kanun neticesinde küsüp paralarını çekmeye kalkarlarsa ekonomimiz açısından çok da hoş bir tablo olmaz diye düşünüyorum. Şu an için 100 bin civarında gurbetçinin bu düzenlemeyi beklediği düşünüldüğünde milyarlarca Euro gelir elde edilebilecektir.

BASIN BÜLTENİDİR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KORONA MÜCADELESİNDE KADININ ADI YOK!Önceki Haber

KORONA MÜCADELESİNDE KADININ ADI YOK!

Milletvekili Köksal'dan 7 Bakan’a soru önergesiSonraki Haber

Milletvekili Köksal'dan 7 Bakan’a soru ö...

Başka haber bulunmuyor!