haberanaliz

Hatimoğulları'ndan Maaşını alamayan ücretli öğretmenler soru önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hatimoğulları'ndan Maaşını alamayan ücretli öğretmenler soru önergesi
Hatimoğulları'ndan Maaşını alamayan ücretli öğretmenler soru önergesiKorona Virüs salgını nedeniyle kapatılan okullarda görevli maaşları ödenmeyen ücretli öğretmenler ile ilgili HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Milli Eğitim Bakanlığına soru önergesi iletti.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, Milli EğitimBakanı Ziya Selçuktarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 30.03.2020

Tulay HATIMOĞULLARI ORUÇ

HDP Adana Milletvekili

Koronavirüs salgını nedeniyle okulların kapatılması ve uzaktan eğitim ile ücretli öğretmenler hiç bir ödeme alamayacaklardır. Okulların açılmasının 30 Nisan 2020 tarihine kadar ertelendiğinin açıklandığı toplantıda; bu durumda ücretli öğretmenlerin durumunun ne olacağı sorusunaMilli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,mevzuat gereği ücretli öğretmenlerin sadece girdikleri dersler için ücret alabildiğini, bundan dolayı bir şey yapılamayacağını söylemiştir. 

Korona virüs salgını ile mücadele ettiğimiz bugünlerde, 80 binin üzerinde olan ücretli öğretmen kendi tercihleri sonucu derse girmiyormuş gibi asgari geçim koşullarını sağlayacak bir gelir desteğinden mahrum bırakılmışlardır.Bu konu hakkında EğitimSen Genel Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç; “Zaten çoğunlukla çalışırken de asgari ücretin altında gelirleri olan ‘ücretli öğretmen’ arkadaşlarımızın tüm ekonomik gelirleri ortadan kalkmıştır” demiştir. Ayrıca Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul idarecilerinin bulunduğu WhatsApp grubuna gönderilen yazıyla ücretli öğretmenlerin maaşlarının, öğretmenlerin kendi arasında topladığı parayla ödenmesinin talep edildiği basına yansımıştır.

Bu bağlamda;

1.80bin ücretli öğretmenin 1.5 ay boyunca gelirsiz kalmasını önlemek üzere Bakanlığınızca Mevzuatta değişikliğe gidilmesi için çalışmalar yapılacak mıdır?

2. Salgın süresince ücretli öğretmenlerin mağdur edilmesinin önüne geçmek için Bakanlık tarafından herhangi bir plan hayata geçirilecek midir?

3.“Zorunlu evde eğitim” uygulaması gereği; ücretli öğretmenlerin ve usta öğrencilerin ders ücretlerinin eksiksiz yatması sağlanacak mıdır?

4.Özel rehabilitasyon ve eğitim merkezlerindeçalışan öğretmenler ve diğer eğitim emekçileri, pandemi gerekçesi ile işten çıkarılma veya maaş indirimi tehdidi altındadırlar. Bu eğitim emekçilerinin de, özellikle bu süreçte, iş ve ücret güvencesine sahip olmaları sağlanacak mıdır?

5.Eğitim emekçilerinin kadrolu, sözleşmeli, ücretli gibi ayrımlarına ortadan kaldırmak ve tamamı için güvenceli, kadrolu istihdamı sağlamak üzere Bakanlık tarafından yürütülecek çalışmalar olacak mıdır?

6. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim emekçileriyle, sendikalar ve alandaki meslek örgütleriyle iletişim kanalları kurarak, talep ve önerilerini dikkate alan bir çalışma yürütmeyi hedeflemekte midir?

7.Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul idarecilerinin bulunduğu WhatsApp grubuna gönderilen yazıyla ücretli öğretmenlerin maaşlarının, öğretmenlerin kendi arasında topladığı parayla ödenmesinin talep edildiği iddiası doğru mudur? Bakanlık, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri kanalıyla ücretli öğretmenlerin mağduriyetini bu şekilde mi çözmeyi planlamaktadır?

BASIN BÜLTENİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MERSİN KENT KONSEYİDE TEPKİ VERDİÖnceki Haber

MERSİN KENT KONSEYİDE TEPKİ VERDİ

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “KIZILAY NEREDE?”Sonraki Haber

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “KIZILAY NERED...

Başka haber bulunmuyor!