İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm önerge verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm önerge verdi
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, İstanbul'da evi basılarak darp edilen HDP'nin önceki dönem Esenyurt ilçe eş başkanı Edip Karçik ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıda belirtilen sorularınCumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAYtarafındanAnayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
Züleyha GÜLÜM
İstanbul Milletvekili

Kolluk güçleri tarafından yapılan gözaltı operasyonları sırasında işkence, kötü muamele ve onur kırıcı uygulamalar olağan bir hal almıştır. Kolluk güçleri, hukuksuz bir şekilde yapılan ev baskınlarındaçok sayıda yurttaşın yaralanmasına bazen de yaşamını yitirmesine neden olmaktadır. Aranan “şüphelinin” yanı sıra ev halkının tamamı kötü muamele ve tehditlere maruz bırakılmaktadır. Arama izni olmadan kapılar kırılarak evlere girilmekte, insanlar yere yatırılarak darp edilmekte ve kafalarına basılarak silah doğrultulmaktadır. Bu uygulamaların sonucu olarak başta çocuklar olmak üzere evde bulunan insanlar psikolojik travma, maddi ve manevi kayıplar yaşamaktadır.
Geçtiğimiz hafta Diyarbakır, Ankara, Mardin, Van, Kocaeli ve İstanbul başta olmak üzere pek çok ilde Halkların Demokratik Patisi’ne (HDP) yönelik yapılan ev baskınlarında onlarca kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltılar sırasında ise pek çok kişi polisler tarafından darp edilmiştir.
15 Şubat günü HDP’nin önceki dönem Esenyurt İlçe Eş Başkanı Edip Karçik’in evine akşam saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlenmiştir. Zor kullanarak eve giren polislere ev aramasına ilişkin savcılık izninin olup olmadığını soran Karçik ile evde bulunan diğer kişiler polisler tarafından yüz üstü yere yatırılarak kafalarına basılmış ve darp edilmiştir. Darp sonucu Edip Karçik ayak bileklerinden ve kafasından yaralanmış yeğeni Mikail Karçik’in yüzünde de morluklar oluşmuştur.
Öte yandan polislerin Edip Karçik’inprostat ameliyatı olan abisini yüz üstü yere yatırdıktan sonra kafasına silah dayadıkları ifade edilmektedir.
Baskın sonucu darp edilen Edip Karçik ve Mikail KarçikEsenyurt Devlet Hastanesine kaldırılmış, polisler ise “yanlış adresmiş” diyerek evden ayrılmıştır.
Bu bağlamda;

1.    Edip Karçik ve diğer aile fertlerini darp eden kolluk güçleri hakkında herhangi bir idari ve adli soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa gerekçesi nedir?

2.    Edip Karçik’in evine girmek için savcılık tarafından polislere verilmiş arama izni bulunmakta mıdır? Kolluk güçlerieve girmeden önce arama iznini Edip Karçik’e göstermiş midir?

3.    Arama izni olmayan polisi eve almamak her vatandaşın yasal hakkı değil midir?

4.    Kolluk güçleri bu pervasızlığı yapma gücünü iktidarın cezasızlık politikasından ve teşvik eden politikalarından mı almaktadır?

5.    Edip Karçik ve diğer aile fertlerine uygulanan şiddet ulusal, uluslararası yasalara ve Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 3. Maddesi’nde yer alan işkence ve kötü muamele yasağına aykırı bir uygulama değil midir?

6.    Son bir hafta içerisinde pek çok ilde yapılan Gözaltı operasyonları, HDP’nin siyasi faaliyetlerini engellemeye dönük siyasetin bir devamı olarak kongreye katılımın önünü kesmeye yönelik uygulamalardan biri midir?

7.    Evlere yapılan baskınlarda kolluk güçleri tarafından yurttaşlara uygulanan yere yüzüstü yatırma, kelepçeleme ve kapıyı kırma gibi hukuksuzlukların yaşanmaması için Bakanlığınız tarafından önlem alınacak mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bayraklı da Masal Evi’ne kavuştuÖnceki Haber

Bayraklı da Masal Evi’ne kavuştu

Yasal düzenlemeler toplumun aynı kesimlerini ayırıyor, farklı haklar veriyor.Sonraki Haber

Yasal düzenlemeler toplumun aynı kesimle...

Başka haber bulunmuyor!