Mimarlar, mezarlığa beton dökülerek yapılan dükkan inşaatının ruhsatını yargıya taşıdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mimarlar, mezarlığa beton dökülerek yapılan dükkan inşaatının ruhsatını yargıya taşıdı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yıkılan İller Bankasının yeniden yapılması için ayrılan, insan kemiklerinin çıktığı ve Ermeni Katolik mezarlarının bulunduğu alanda dükkan inşaatına ilişkin ruhsatı da yargıya taşıdı.

Mimarlar, mezarlığa beton dökülerek yapılan dükkan inşaatının ruhsatını yargıya taşıdı

Mimarlar,  denetim faaliyetini engelleyenler hakkında suç duyurusunda da bulundu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  yıkılan İller Bankasının yeniden yapılması için ayrılan, insan kemiklerinin çıktığı ve Ermeni Katolik mezarlarının bulunduğu alanda dükkan inşaatına ilişkin ruhsatı da yargıya taşıdı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ayrıca  İtfaiye Meydanı’nda 16 Mart tarihinde yerinde inceleme ve denetim faaliyetine engel olan proje müdürü Selami Akdemir ile o gün zor kullanarak görev yapan polis memurları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘’Bilim ve teknikten aldığımız güçle kamu yararını savunmaya devam ederken, çok kültürlülüğe yönelik bu vicdansızlığın da peşini bırakmıyoruz. Zor kullanarak meslek odası başkanını ve TBMM’de milleti temsil etmekle görevli milletvekilini alana almayarak denetim faaliyetini engelleyenler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Ermeni Katolik mezarlarının bulunduğu alandaki dükkan inşaatına ilişkin ruhsatı da yargıya taşıdık. Altındağ İlçesi Yenice Mahallesi 6953 ada 13 parsele ilişkin düzenlenen 11.03.2021 tarih ve 37 nolu ruhsatın yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle dava açtık’’ dedi.

Alandaki çalışmalar acilen durdurulmalı ve ruhsat acilen iptal edilmeli

Candan, ‘’Ulus Tarihi Kent Merkezi, sadece başkent için değil ülkemiz için de çok kültürlülüğünün mekanı ve simgelerindendir. Kazıda bulunan kemikler ve bilimsel araştırmalar, bölgenin tarihi bölge olduğu ve mezarlık olduğu kilise ve hamam ile bağlantılı bir yerleşkenin varlığını açıklamaktadır. Ruhsat işleminin yürütmesinin durdurulması zorunludur. Hukuksuz inşaatın ruhsatına ilişkin idari işlemin yürütmesi acilen durdurulmalı ve ruhsat iptal edilmelidir’’ diye konuştu.

Candan, şunları kaydetti:

‘’ 6953 ada 13 parsel hukuksuzca yıkılan İller Bankasının taşınması gereken parseldir. Ankara 2 Nolu Kültür varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 16.06.2017 ve 2667 sayılı kararı ile …6953 ada 10 parselde bulunan yapının (yıkılan tescilli İller Bankası binası) tescilsiz 6953 ada 13 parsele taşınması talebinin 2863 sayılı yasa kapsamında uygun olduğuna, 6953 ada ve 13 parsele ‘korunması gerekli kültür varlığı’ şerhinin konulmasına karar verilmiştir. Anılan parselde İller Bankası yapısının yeniden yapılması gerekmektedir. Kazı çalışmaları sırasında bulunan insan kemikleri, Anadolu Medeniyetler Müzesi ekipleri tarafından incelemeye götürülmüştür.  Öte yandan alanın bütün bilimsel kaynaklarda Ermeni Katolik mezarlığı olduğu çok net biçimde ortaya konmuştur. 2863 sayılı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunun yanı sıra, 3998 sayılı Mezarlıkların Korunması Hakkında Kanun'un 2. Maddesinde de, mezarlıkların, şehitliklerin ve mezarların bozulması, tahrip edilmesi ve kirletilmesi yasaklanmış; bu yerlerin imar mevzuatı ile veya başka herhangi bir şekilde park, bahçe, meydan, otopark, çocuk parkı, yeşil alan gibi sahalar olarak ayrılamayacağı ve asli gayesi dışında hiç bir amaç için kullanılamayacağı ifade edilmiştir.’’

Hukuksuzluklar silsilesi yaşandığına kültür varlıklarının sahipsiz bırakıldığına dikkat çeken Candan, daha önce insan kemiklerinin çıktığı alanın mezarlık olarak tescil edilmesi için Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na başvurduklarını, inşaata ilişkin işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle dava açtıklarını, hukuksuz inşaata Koruma Kurulu’nun oy birliği ile onay verdiğini ve Büyükşehir Belediyesi temsilcisinin de  inşaatın yapılmasına onay verdiğini hatırlattı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Parti kapatma, vekillik düşürme gölgesinde değil çok daha anlamlı Newroz kutlamalarına az kaldı”Önceki Haber

“Parti kapatma, vekillik düşürme gölgesi...

TEDAŞ’ın alacak davası 8 yıldır sonuçlanamadıSonraki Haber

TEDAŞ’ın alacak davası 8 yıldır sonuçlan...

Başka haber bulunmuyor!