Oya Ersoy: Doğa, kent, yıkımlarına okul binaları da eklendi!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Oya Ersoy: Doğa, kent, yıkımlarına okul binaları da eklendi!
İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, son zamanlarda İstanbul’un en eski okullarından Kadıköy Anadolu Lisesi’nin yıkılıp yeniden yapılması ile Kadıköy’de bulunan Osmangazi İlkokulu’nun aslına uygun olarak restore edilmediği ve bu nedenle okulun başka amaçla kullanılacağı haberlerini meclis gündemine taşıdı.

ANKARA

Doğa, kent, yıkımlarına okul binaları da eklendi!

Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri ve velileri mağdur edilmektedir!

Ersoy, “Kadıköy Anadolu Lisesi’nin yıkılıp yeniden yapılmasına ilişkin başvuruların yapıldığı ilk dönemde binaların sırasıyla inşa edileceği ve öğrencilerinkendi kampüslerinde eğitim görmeye devam edeceği söylense de gelinen noktada bugün Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencilerinin inşaat sürecinde çeşitli okullara dağıtılacağı ifade edilmektedir. Hiçbir planlama yapılmadan, öğrenciler ve veliler mağdur edilmektedir” dedi.

Kadıköy Anadolu Lisesi öğrenci ve velileri okul tarafından tehdit edilmektedir?

Ersoy, “Kadıköy Anadolu Lisesi velilerinin, çocuklarının başka okullarda eğitime devam etmelerine karşı çıkmaları üzerine, yaptıkları eylemlerin ardından öğrenci ve veliler okul tarafından aranarak tehdit edilerek göz dağı verilmek istenmiştir” dedi.

Köprü ve yol yapımında uzman olan iktidar, Osmangazi İlkokulunun restorasyonunu hala bitiremedi!

“Yine İstanbul’da tarihi bir okul da yaşanan sorun ise; Kadıköy’de bulunan Osmangazi İlkokulu’nun aslına uygun olarak restore edilmediği ve bu nedenle okulun başka amaçla kullanılacağından endişe duyulmasıdır” diyen Ersoy;“Millî Eğitim Bakanlığı’nın gerici vakıf ve derneklere göstermiş olduğu özeni maalesef devlet okullarında göremiyoruz” ifadesini kullandı.

Ersoy, “2017 yılında valiliğin aldığı restorasyon kararı ile okul binası inşaat için boşaltılmış,bir yıl üç ay sürmesi ve ardından eğitime yeniden başlaması planlanan restorasyon hala bitirilememiştir diyen Ersoy, ülkede yollar 1 ayda yapılırken okul restorasyonu yıllara yayılmaktadır” dedi. 

Ersoy, Kadıköy Anadolu Lisesi ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemi ile şu soruları sordu;

Bu bağlamda;

1.Kadıköy Anadolu Lisesi’nin depreme dayanıklı olmadığına ilişkin hazırlanmış bir rapor bulunmakta mıdır?

2.Kadıköy Anadolu Lisesi’nin yenilenmesi ve güçlendirilmesi için bir proje hazırlanmış mıdır? Hazırlanan proje okul yönetimi, öğrenciler ve veliler ile paylaşılmış mıdır?

3.Kadıköy Anadolu Lisesi’nin proje ve ihale süreci hangi sebeplerle gizli yürütülmektedir?

4.Kadıköy Anadolu Lisesi’nin yenilenme projesi için Dünya Bankası’ndan ne kadarlık bir kaynak alınacaktır?

5.Öğrencilerin yenileme çalışmaları sırasında mevcut kampüs içerisinde eğitimlerine devam edecekleri söylenmişken, hangi sebepler ile bu karardan vazgeçilmiştir?

6.Öğrencilerin başka okullara nakilleri sırasında velilerden taşınma masrafı istendiği doğru mudur?

7.Kadıköy Anadolu Lisesi’nin kontenjanının 150 kişiye düşürülmesinin nedeni nedir?

8.Okullarını korumak için eylem yapan öğrenci ve velilerin okul yönetimi tarafından aranıp tehdit edilmesine ilişkin Bakanlığınızın başlattığı bir soruşturma var mıdır? Soruşturma yürütülmüyorsa açılması planlanmakta mıdır?

9.Kadıköy Anadolu Lisesi yenileme çalışmalarının ardından okul olarak hizmet vermeye devam edecek midir?

10.Kadıköy Anadolu Lisesi’nin arazisinin başka ticari amaçlarla kullanılmasına ilişkin herhangi bir planlama bulunmakta mıdır?

 

Ersoy, ayrıca İstanbul Kadıköy’de bulunan Osmangazi İlkokulunda bitmeyen restorasyon işlemleri için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’ şu soruları yöneltti.

Bu bağlamda;

1.Osmangazi İlkokulu’nun restorasyonunun ne zaman bitirilmesi planlanmaktadır?

2.Okul binasının restorasyonunun ardından hangi amaçla kullanılması planlanmaktadır?

3.Okul binasının restorasyonunda teras çatının yapılmak istenmesinin nedeni nedir?

4.Osmangazi İlkokulu’nun restorasyonu hangi şirket/kurum tarafından yapılmaktadır?

5.Osmangazi İlkokulu mezunları ve kent halkının binanın restorasyon süreci, projesi ve akıbetine ilişkin bilgilendirilmesi planlanmakta mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FIBA 20 Yaş Altı Kızlar Avrupa Challengers Konya’da BaşladıÖnceki Haber

FIBA 20 Yaş Altı Kızlar Avrupa Challenge...

DOĞAYA KARŞI MÜCADELE VERDİKSonraki Haber

DOĞAYA KARŞI MÜCADELE VERDİK

Başka haber bulunmuyor!