ÖZEL GÜVENLİKÇİLER İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÖZEL GÜVENLİKÇİLER İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ
İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Özel güvenlik görevlilerinin sorunları ile sektörde yaşanan sıkıntıların araştırılarak özel güvenlik hizmetlerinin geliştirilmesi için Meclis Araştırma önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Özel güvenlik görevlilerinin sorunları ile sektörde yaşanan sıkıntıların araştırılarak özel güvenlik hizmetlerinin geliştirilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesiamacıyla Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

Feridun BAHŞİ

Antalya Milletvekili

 

GEREKÇE

 

Ülkemizde çıkış amacı olan kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyetteki özelgüvenlik hizmetlerini yürüten, 365 gün 24 saat ve her noktada olan özel güvenlik hizmetleri vardır. Sanayi tesislerinde, AVM’ ler de, eğitim kurumlarında, limanlarda, hava limanlarında otogarlarda, sitelerde kısacası tüm yaşam alanlarında varlıkları gün geçtikçe hissedilen ve kolluk mantığı içinde yer alan bir yapıya kavuşmuştur.

Özel güvenlik sektöründe mesafe kat edilmesine rağmen bu gün hala taşların tam anlamıyla yerine oturmadığını görmekteyiz.

Hali hazırda gelişmeye açık olan özel güvenlik sektörünün yapısal bir takım ihtiyaçlarının yanında çalışanların özlük noktasındaki ihtiyaçları tam olarak karşılanmış değildir.

Özel güvenlik sektörünün ayakta durabilmesi için bazı çalışmalar yapılmalıdır.

Harçlar kaldırılmalı veya sembolik rakamlara çekilmeli, ayrıca şirketlerden ve eğitim kurumlarından alınan harçlar makul seviyelerde tutulmalıdır,Kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaksızın tüm özel güvenlik görevlilerinin özlük haklarının iyileştirilmelidir. Temel eğitim ücretlerinin eğitim kurumlarını ve adayları mağdur etmeyecek şekilde ortak belirlenmeli ve ücret farklılığı ortadan kaldırılmalıdır.

Yenileme eğitim ücretleri devletin eğitim fonlarından veya özel güvenlik harç fonlarından karşılanmalıdır. Özel güvenlik görevlileri ve sektör çalışanları fiili hizmet zammından faydalandırılmalıdır.Sağlık kurul raporlarından alınan ücretler kaldırılmalıdır.Özel güvenlik hiyerarşik yapısının temeli mezuniyet esaslı değil liyakat esaslı düzenlenmelidir. Meslek hastalıkları bünyesinde özel güvenlik mesleğine yönelik psikolojik danışma merkezleri tüm il ve ilçelerde kurulmalıdır.

Özel güvenlik eğitim kurumlarında mesleki yeterliğe ulaşmış ve en az 15 yıl fiilen çalışmış özel güvenlik personellerinin eğitimci olabilmesinin önü açılmalıdır.Görev gereği hassas yerlerde ve özellikli alanlarda çalışan personellere ek tazminat ödenmelidir.Görev başında ölen ve sakatlananlara şehitlik ve gazilik payesi verilmelidir.

Bu araştırma önergesiyle; Özel güvenlik görevlilerinin sorunları ile sektörde yaşanan sıkıntıların araştırılarak özel güvenlik hizmetlerinin geliştirilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇGD: İSTANBUL TEMSİLCİMİZ UĞUR GÜÇ’E AÇILAN DAVA, HUKUKU DEĞİL 'SARAY’I EKSEN ALMIŞTIR!Önceki Haber

ÇGD: İSTANBUL TEMSİLCİMİZ UĞUR GÜÇ’E AÇI...

SUÇ MAHALLİ ÖRTÜLÜYOR MU? SORUMLULAR HESAP VERSİN!!!Sonraki Haber

SUÇ MAHALLİ ÖRTÜLÜYOR MU? SORUMLULAR HES...

Başka haber bulunmuyor!