PROMOSYONLAR PULA DÖNDÜ,ACİLEN GÜNCELLENMELİDİR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
PROMOSYONLAR PULA DÖNDÜ,ACİLEN GÜNCELLENMELİDİR
Süleyman Girgin: "Maaş promosyonları, hem işçi hem de memurlar için hem de emekliler için bütçelerine küçük bir katkıdır. Ancak, enflasyon katlanarak artıyor."

CHP Milletvekili Süleyman Girgin, “Maaş promosyonları, hem  işçi hem de memurlar için hem de emekliler için bütçelerine küçük bir katkıdır. Ancak, enflasyon katlanarak artıyor. Tek Adam Rejimi’nin ekonomide sorun yok yalanı, emekçiler bankadan maaşını alıp kirasını ödediğinde, faturalarını ödeyip pazara gittiğinde tuzla buz oluyor. 3 yıl önce yapılan promosyonlarda verilen miktarlar çoktan pula döndü. Bankalar emekçilerin maaşları üzerinden para kazanıyor. Bu paranın bir kısmını emekçilere promosyon olarak geri veriyor. Yani aslında promosyon da emekçinin parası" diye seslendi.

BANKALAR KAZANIYOR ÇALIŞANLAR, EMEKLİLER KAYBEDİYOR! 

Girgin, "Bir ülke büyürse herkes büyür, sıkıntı varsa herkes çeker. Ama Türkiye'de böyle değil.  Bankalar karlarını % 300-400 arttırmışlar. Bankalar kazanıyor çalışanlar, emekliler kaybediyor!  Ne yapılmalı? 2, 3 ve 4 yıllık promosyon anlaşmaları büyük kayıp yaşatıyor.Enflasyondaki hızlı artış nedeniyle süresi beklenmeden promosyonlar yenilenmelidir. Çağrımızdır: bütün promosyonlar hemen güncellenmelidir!” dedi.

MAAŞLAR BANKALAR İÇİN VADESİZ MEVDUAT KAYNAĞI

Girgin, "Memur, işçi ve emekli maaşları, Bankalar için önemli bir maliyetsiz vadesiz mevduat kaynağı olduğu gibi maaş alan emekçiler de, risksiz hazır kredi müşterisidir. Bu nedenledir ki Bankalar; maaş müşterilerine promosyon ödemesi yaparlar. Bankalar maaş  promosyonlarını belirlerken; ilgili dönemdeki enflasyon oranları, mevduat faiz oranları ve müşterilerinin maaş,
kredi ve kredi kartı gibi Bankacılık ürünlerini kullanma sıklığına bakarlar. Ülkemizde son bir yılda enflasyon kontrolden çıkmış, geniş halk kitleleri zamlar altında ezilerek geçim derdine düşmüştür" diye sözlerine devam etti.

EN FAZLA MAĞDUR OLAN EMEKLİLER

Girgin, "Bankalar, maaşını ödediği geniş emekli,işçi ve memur kitlesinden tabana yaygın risksiz müşteri portföyü oluşturmak amacıyla, kıyasıya rekabet etmektedir. Öyle ki, son günlerde 7.000.-TL’ye varan promosyonlar teklif edilmektedir. 
Oysa ki, 2-3-4 yıl önce verilen promosyonlar, 750-1000.-TL aralığında verilmiş ve bu promosyon karşılığı işçi,memur ve emekliler 3-5 yıllığına Bankayla çalışmaya zorunlu tutulmuştur. Hele Kamu Bankaları (en fazla sayıda emekliye maaş ödemesi yaparlar), emeklilere 750.-TL promosyon vererek bağlamıştır. Bu itibarla, öncelikle Kamu Bankaları olmak üzere bankalar; tüm maaş ödediği emekli ve çalışanlara verdiği promosyonları, geçmişe yönelik olanları da kapsayacak şekilde arttırmalıdır. Dar gelirli memur, işçi ve emeklilerin hayat pahalılığı ile mücadelesinde ufak da olsa katkı sağlanmalıdır" diyereksözlerini  sonlandırdı. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ağız ve diş tedavisi cep yakacak: "Türk halkı ya gülmeyi unutacak ya da dişsiz gülümsemeyi öğrenecek"Önceki Haber

Ağız ve diş tedavisi cep yakacak: "Türk...

CHP’Lİ ANTMEN ‘AKP BELEDİYE DARBESİ YAPTI’Sonraki Haber

CHP’Lİ ANTMEN ‘AKP BELEDİYE DARBESİ YAPT...

Başka haber bulunmuyor!