"RTÜK, Halk TV ve TELE 1'e kurultay ayarlı ceza verdi"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"RTÜK, Halk TV ve TELE 1'e kurultay ayarlı ceza verdi"
Gazeteci Barış Yarkadaş, "AKP'nin Medya Kolu" diye tanımladığı RTÜK'ün verdiği cezalardaki zamanlamaya dikkat çekti.

CHP 26. Dönem Milletvekili - Gazeteci Barış Yarkadaş, RTÜK'ün HALK TV ve TELE 1'i "zaman ayarlı cezalar"la susturmak istediğini söyledi. Yarkadaş, "Aksi yönde bir gelişme olmazsa, her iki kanal da CHP kurultayını yayınlayamayacak" dedi.

İşte Yarkadaş'ın o mesajları:

Bağımsız ve özgür kanal TELE 1, kurulduğu ilk günden bugüne hep halkın sesi olmak için çaba gösterdi. Şimdi hukuksuz bir kararla bu sesi susturmaya çalışıyorlar. Sudan gerekçelerle kapatılmak istenen TELE 1'e sahip çıkalım. TELE 1'i susturmak isteyenlere tepkimizi gösterelim!

AKP'nin Medya Kolu haline gelen RTÜK, HALK TV ve TELE 1'in üzerinde Demokles'in kılıcını sallıyor. Amaç, "Kapatılma" tehdidi ile karşı karşıya kalan gazetecilerin, sansüre gerek kalmadan, OTO SANSÜR uygulaması... Böylece her iki kanal da suya sabuna dokunmayan sözde muhalif  yayınlar olacak. RTÜK, ceza tehdidiyle, bu kanalda çalışan, haber yapan, yorumcu olarak görev üstlenen her gazeteciyi, "Acaba bunu söylersem kanal kapatılır mı?" kaygısıyla davranmak zorunda bırakacak. Sansür, yerini oto sansüre bırakacak!

RTÜK'ün ilk hedefi bu kuşkusuz AKP'nin Medya Kolu RTÜK'ün nihai hedefi ise her iki kanalı da tamamen susturmak! Ancak bunu yapmadan önce, 5 günlük kapatma cezasını uygulamak zorundalar. Peki; o cezalar itiraz sürecinin sonlanmasıyla birlikte hangi döneme denk geliyor sizce? Takvimi önünüze koyun ve bakın...

RTÜK, TELE 1'e cezayı tebliğ etti. HALK TV'nin tebligatı da muhtemelen yolda... Her iki kanal tebligat sonrası mahkemeye başvuracak. İtiraz ve değerlendirme süreçlerinin bitiş tarihi, mahkeme aksi yönde karar vermezse tam da CHP KURULTAYI'na denk geliyor. Böylece her iki TV de CHP'nin 25-26 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenecek olan kurultayını izleyiciye yansıtamayacak. Muhalefetin kendisini duyurabileceği ve halka kendisini anlatabileceği bu mecralar da "zaman ayarlı kararlar" ile kapatılmış olacak. Her şey aslında çok açık ve net değil mi?

Bakın; burası Türkiye'nin en çok izlenen haber kanalı HALK TV'nin Bakırköy'deki yeni stüdyosu... HALK TV, buradan dün ilk kez yayın yaptı. Görüntü ve ses kalitesi de süreç içinde artacak. Ve kanal böylece daha geniş kesimlere ulaşmak için çaba gösterecek. AKP bunun farkında...

AKP, milyon dolarlık yatırım ve kamu desteğine rağmen, yandaş medyayı izletemiyor. Yandaş kanalların izlenme oranı, HALK TV, TELE 1, KRT ve FOX TV'yi yakalayamıyor. Toplumun geniş kesimleri haber ve yorumları bu kanallardan takip ediyor. İşte bu yüzden, dün yeni yerine taşınan ve pırıl pırıl bir kadroyla yayın yapan HALK TV susturulmak isteniyor. TELE 1, FOX ve KRT'ye de ceza üstüne ceza geliyor. AKP ve MHP, halkın gerçekleri öğrenmemesi ve tek sesli bir Türkiye için aslında sizin sesinizi kısmak istiyor. Gırtlağımıza uzanan ele izin vermeyelim!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İKTİDARIN KONUŞULMASINDAN KORKTUĞU TEK KONU EKONOMİÖnceki Haber

İKTİDARIN KONUŞULMASINDAN KORKTUĞU TEK K...

ARABALI SİNEMA UZUNKÖPRÜ’DESonraki Haber

ARABALI SİNEMA UZUNKÖPRÜ’DE

Başka haber bulunmuyor!