Salgınla Mücadelede Görevlendirilen Diş Hekimlerinin sesi oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Salgınla Mücadelede Görevlendirilen Diş Hekimlerinin sesi oldu
LEVENT GÖK: Covid-19 pandemisi sebebiyle ağız diş sağlığı merkezleri ve hastanelerinde acil işlemler dışındaki poliklinik hizmetleri askıya alınmıştır. Kamuda istihdam edilen diş hekimleri ile sağlık teknikerleri filyasyon ekiplerinde görevlendirilmiş, ağız ve diş sağlığı hizmetlerine ulaşamayan yurttaşlarımız özel klinik ve hastanelere yönelmek zorunda kalırken yüksek tedavi masrafları ödemeye mecbur bırakılmışlardır. Salgın süresince filyasyon ekiplerinde ve birinci basamak sağlık hizmetlerinde görevlendirilen diş hekimleri uzmanlıkları dışındaki alanlarda uzun mesai saatleriyle çalıştıklarını ifade etmekte, Covid-19 salgını süresince fiziksel ve ruhsal olarak ağır yük altında kaldıklarını belirtmektedirler. Salgınla mücadelede ihtiyaç duyulan her önlemi almak ile görevli olan Sağlık Bakanlığı aynı zamanda diğer sağlık hizmetlerinin eksiksiz işlemesini sağlamakla yükümlüdür. Diş hekimlerinin uzman oldukları alanlarda yurttaşlarımıza yeniden hizmet vermeye başlaması beklenmekte, salgınla mücadelede ihtiyaç duyulan sağlık personelinin alanında uzman kişilerin görevlendirilmesiyle karşılanması gerekmektedir

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent GÖK

Ankara Milletvekili

 

Covid-19 pandemisi sebebiyle ağız diş sağlığı merkezleri ve hastanelerinde acil işlemler dışındaki poliklinik hizmetleri askıya alınmıştır. Kamuda istihdam edilen diş hekimleri ile sağlık teknikerleri filyasyon ekiplerinde görevlendirilmiş, ağız ve diş sağlığı hizmetlerine ulaşamayan yurttaşlarımız özel klinik ve hastanelere yönelmek zorunda kalırken yüksek tedavi masrafları ödemeye mecbur bırakılmışlardır. Salgın süresince filyasyon ekiplerinde ve birinci basamak sağlık hizmetlerinde görevlendirilen diş hekimleri uzmanlıkları dışındaki alanlarda uzun mesai saatleriyle çalıştıklarını ifade etmekte, Covid-19 salgını süresince fiziksel ve ruhsal olarak ağır yük altında kaldıklarını belirtmektedirler. Salgınla mücadelede ihtiyaç duyulan her önlemi almak ile görevli olan Sağlık Bakanlığı aynı zamanda diğer sağlık hizmetlerinin eksiksiz işlemesini sağlamakla yükümlüdür. Diş hekimlerinin uzman oldukları alanlarda yurttaşlarımıza yeniden hizmet vermeye başlaması beklenmekte, salgınla mücadelede ihtiyaç duyulan sağlık personelinin alanında uzman kişilerin görevlendirilmesiyle karşılanması gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

 1. Covid-19 pandemisi sürecinde salgınla mücadele kapsamında filyasyon, ilaç dağıtımı, PCR test alımı, hastane poliklinikleri ve birinci basamak sağlık hizmetlerinde görevlendirilen diş hekimleri ile ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin sayısını açıklar mısınız?
 2. Covid-19 salgını süresince salgınla mücadele kapsamında görevlendirilen diş hekimleri ile ağız ve diş sağlığı teknikerlerine sözü geçen görevler karşılığında yapılan ek maaş ödemelerinin miktarlarını açıklar mısınız?
 3. 2019 ve 2020 yıllarında ağız ve diş sağlığı şikayetleri sebebiyle kamu hastane ve polikliniklerine başvuran yurttaşlarımızın sayılarını açıklar mısınız?
 4. 2019 ve 2020 yıllarında ağız ve diş sağlığı şikayetleri sebebiyle özel hastane ve polikliniklerine başvuran yurttaşlarımızın sayılarını açıklar mısınız?
 5. 2019 ve 2020 yıllarında yurttaşlarımızın ağız ve diş sağlığı tedavileri için özel sağlık kurumlarına ödedikleri ücretlerin yıllık toplam miktarlarını açıklar mısınız?
 6. Salgınla mücadelede diş hekimlerinin görevlendirilmesiyle sağlanan hizmetlere konularında uzman hekim ve personelin atanması düşünülmekte midir?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
33 şeker fabrikası 15 milyon ton pancar alımı yaptıÖnceki Haber

33 şeker fabrikası 15 milyon ton pancar...

Ülkeyi yönetemiyorlar, ilk seçimde gideceklerSonraki Haber

Ülkeyi yönetemiyorlar, ilk seçimde gidec...

Başka haber bulunmuyor!