SİLİVRİ CEZAEVİNDEKİ SIKINTILARI VE CEVAPLANMASI GEREKEN SORULARI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SİLİVRİ CEZAEVİNDEKİ SIKINTILARI VE CEVAPLANMASI GEREKEN SORULARI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
SİLİVRİ CEZAEVİNDE KORONAVİRÜS SALGINI İLE İLGİLİ SIKINTILAR…İYİ PARTİLİ TÜRKKAN SİLİVRİ CEZAEVİNDEKİ SIKINTILARI VE CEVAPLANMASI GEREKEN SORULARI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDITÜRKKAN ADALET BAKANI GÜL’E SORDU:SİLİVRİ’DE KORONAVİRÜS HASTASI KAÇ TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ VAR?TEST SONUCU POZİTİF ÇIKAN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLER İLAÇLARIVERİLİP TEKRAR KOĞUŞLARA MI GÖNDERİLİYOR?CEZAEVİNDE MASKE VE ELDİVEN YETERSİZ Mİ?

Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu ve hükümlüler ve yakınları tarafından koronavirüs ile ilgili dile getirilen sıkıntıların sesi yükseldi. Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda korovirüs salgını görülmeye başlandığı ile ilgili olarak Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı 8 Mayıs’ta açıklama yapmış ve COVID-19 test sonucu pozitif çıkan tutuklu ve hükümlü sayısının 44 olduğunu açıklamıştı; ancak ifade edilen sıkıntıların ardı arkası kesilmedi. Bu durumu dikkate alan İYİ PartiGrup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuyu TBMM’ye taşıdı. Türkkan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi.

 

TEST SONUCU POZİTİF ÇIKAN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ SAYISININ DAHA FAZLA OLDUĞU VE SALGININ BİRÇOK KOĞUŞA YAYILDIĞI DOĞRU MU?

 

Önergesinde; 

“Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 08.05.2020 tarihinde yapılan yazılı basın açıklaması ile Silivri Ceza İnfaz Kurumu’ndaki bazı tutuklu ve hükümlülerin COVID-19 testlerinin pozitif çıktığı duyurulmuştur. Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler ve yakınları tarafından konu ile alakalı ciddi sıkıntılar ifade edilmektedir.”diyen Türkkan, önergesinde bunları da saydı.

Test sonucu pozitif çıkan ve virüs tespit edilmeyen tutuklu ve hükümlülerin beslenmesi nasıl sağlanıyor?

Birçok koğuşta salgının yayıldığı, daha fazla sayıda tutuklu ve hükümlünün test sonucunun pozitif olduğu, enfekte olan tutuklu ve hükümlülerin sağlık ve hijyen durumlarının çok kötü olduğu, test sonucu pozitif çıkanların ilaçlarının verilip tekrar kendi koğuşlarına gönderildikleri, yeterince tedavi edilmedikleri,  tutuklu ve hükümlülere yeterli yiyecek ve içecek verilmediği, kantinlerin kapalı olduğu, gardiyan, cezaevi görevlileri, cezaevi müdürleri ve savcıların enfekte olmamak için cezaevine gelmedikleri…

Bunlar gibi büyük insan hakları ihlalleri yaşandığı şeklinde bilgiler geldiğini ifade eden Türkkan, Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda maske ve eldiven konusunda da sıkıntı olduğunu ifade etti.

İşte Türkkan’ın soruları;

1-Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda COVID-19 tanısı konulan tutuklu ve hükümlü sayısı, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 08.05.2020 tarihinde yapılan yazılı basın açıklamasında ifade edildiği gibi 44 müdür, açıklamanın yapılmasının ardından bu sayıda artış görülmüş müdür, bu konudaki güncel bilgi nedir?

2-Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda 7 numaralı L tipi Cezaevi’nde koronavirüs belirtileri gözlemlenmesi ve yapılan testlerde pozitif sonuca rastlandığının açıklanmasına rağmen başka koğuşlarda da salgının yayıldığı ve daha fazla sayıda tutuklu ve hükümlünün test sonucunun pozitif olduğu doğru mudur, bu konuda bütün tutuklu ve hükümlülere gerekli test yapılmış mıdır, bu konuda nasıl bir çalışma yapılmıştır?

3-Enfekte olan tutuklu ve hükümlülerin sağlık ve hijyen durumlarının çok kötü olduğu doğru mudur, Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda salgının görülmesinin ardından nasıl bir çalışma yapılmış, salgının daha fazla yayılmasını önlemek amacı ile ne gibi tedbirler alınmıştır?

4-Silivri Ceza İnfaz Kurumu’ndaki tutuklu ve hükümlülerin test sonucu pozitif çıkanların ilaçlarının verilip tekrar kendi koğuşlarına gönderildikleri ve yeterince tedavi edilmedikleri doğru mudur, test sonucu pozitif çıkan tutuklu ve hükümlülerin tedavi sürecinde nasıl bir yol izlenmiştir ve izlenmektedir?

5-Tutuklu ve hükümlülere yeterli yiyecek ve içecek verilmediği, kantinlerin kapalı olduğu doğru mudur, doğru ise bunun gerekçeleri nelerdir, test sonucu pozitif çıkan ve virüs tespit edilmeyen tutuklu ve hükümlülerin beslenmesi nasıl sağlanmaktadır?

6-Gardiyan, cezaevi görevlileri, cezaevi müdürleri ve savcıların enfekte olmamak için cezaevine gelmedikleri doğru mudur, doğru ise bunun gerekçeleri nelerdir, salgının görülmeye başlamasının ardından bu konuda Silivri’de nasıl bir yol izlenmektedir, hükümlü ve tutukluların görüşme istekleri ve ihtiyaçları nasıl değerlendirilmektedir?

7-Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda maske ve eldiven konusunda sıkıntı olduğu doğru mudur, bu konuda gerekli ihtiyaç giderilmiş midir, malzeme eksikliği bulunmakta mıdır, ceza infaz kurumundaki görevlilerin, tutuklu ve hükümlülerin sağlığı için bu konuda hassasiyet gösterilerek tedbirler alınmakta mıdır, bu tedbirler nelerdir?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
YILDIRIM KAYA: ÖĞRETMENLER KARARNAME BEKLİYOR MECLİS KAPALIÖnceki Haber

YILDIRIM KAYA: ÖĞRETMENLER KARARNAME BEK...

Uysal, 14 Mayıs’ın yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladıSonraki Haber

Uysal, 14 Mayıs’ın yıldönümü dolayısıyla...

Başka haber bulunmuyor!