Siyasi partiler, Peker’in ‘SPK’ iddialarını yargıya taşıdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Siyasi partiler, Peker’in ‘SPK’ iddialarını yargıya taşıdı
Siyasi partiler, Sedat Peker'in yolsuzluk iddialarıyla ilgili Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu.

SERKAN ALAN
ANKARA- Organize suç örgütü liderliği suçlamasıyla kırmızı bültenle aranan Sedat Peker'in, eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve TOBB Deniz Meclisi Üyesi Salih Orakçı ile ilgili rüşvet ve yolsuzluk iddialarının ardından muhalefet partileri konuyu yargıya taşıdı.

Peker’in iddialarının araştırılmasını talep eden siyasi parti temsilcileri Sıhhiye’de bulunan Ankara Adliyesi’ne gelerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

ÖZDAĞ: BU ÇETELERİN DEFTERİNİ DÜRMEYE KARARLIYIZ

Peker’in iddialarının ardından Ankara Adliyesi’ne gelerek suç duyurusunda bulunan ilk isim Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve heyeti oldu. Eski SPK başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında suç duyurusunda bulunan Özdağ adliye önünde yaptığı açıklamada, “Şimdiden uyarıyoruz, kanunsuz emirler alıp soruşturmayı engellemeye çalışanlar, kulağının üzerine yatanlar olursa bunun hesabını da bağımsız Türk yargısının önünde kısa zaman içerisinde verirler” dedi.

Suç duyurusunun içeriğine dair de konuşan Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suç duyurumuzda ne var? Sarayın atadığı bürokratların güçlerini kullanarak soyduğu şirketler var. Küçük yatırımcıların batan milyonlarca Türk halkından çalınan servet var. Süleymanlar var, Serhatlar var kendileriyle ilgili iddialara cevap verecek adamlar var. Bu iş şarkıcı tutuklamaya benzemez. Abdesten dinden bahsedenler artık Allah’tan korkacak, kuldan utanacak yargıya hesap verecek. Devleti, ‘rüşveti ona verme bana ver, o fazla para verir’ diyenlere teslim etmeyeceğiz. Bu çetelerin defterini dürmede kararlıyız.”


CHP HEYETİNDEN SUÇ DUYURUSU
Sedat Peker’in gündeme getirdiği iddialara ilişkin CHP adına Ankara Adliyesi’ne gelerek suç duyurusunda bulunan heyetin başında CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek yer aldı. CHP’li Erkek ile birlikte Ankara Milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi, Levent Gök, Murat Emir, Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan ve CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan adliyeye girerek suç duyurusunda bulundu.

‘RÜŞVET ÇARKLARININ ÜZERİNE GİTMEK ZORUNDAYIZ’
Suç duyurusunun ardından CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek adliye önünde açıklama yaptı. Bütün milletvekillerinin imzasıyla suç duyurusunda bulunduklarını belirten CHP’li Erkek, “Yolsuzluğun olduğu yerde yoksullukla mücadele edemezsiniz. Biz kararlıyız. Bugünkü saray iktidarı gibi yoksulluğu yönetmeyeceğiz, bitireceğiz. Bu topraklarda yoksulluk asla bir kader değildir” dedi.

CHP’li Erkek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir dönem mevcut iktidarın içerisinde yer alan, mevcut iktidarla hareket eden ve iktidar ile çevreleri adına korkutma şiddet yaratma gibi eylemleri gerçekleştiren Sedat Peker’in iddiaları sebebiyle bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na tüm milletvekillerimizin imzasıyla suç duyurusunda bulunduk. 2002’de tek başlarına iktidar olduklarında 3Y ile mücadele edeceğiz diyenler, yolsuzlukla, yoksullukla ve yasaklarla mücadele edeceğiz diyenler, yeni Y’ler eklediler. Yolsuzluk, Yüzsüzlük, Yalan. Çürüme o kadar büyüdü ki gerçek bir beka sorunu haline geldi. Rüşvet çarkının üzerine gitmek zorundayız. Yargının durumu da işler acısıdır. Yargı yürütmenin ağır bir tahakkümü altında. Cumhuriyet savcıları harekete geçemiyor. Biz CHP’li vekiller olarak ne için buradayız? Cumhuriyet savcıları re'sen harekete geçmediği, geçemediği için. Halbuki kanun bu görevi savcılara veriyor.”

‘RÜŞVET VE YOLSUZLUK BUGÜN ORTAYA ÇIKMAZSA YARIN ÇIKACAK’
“Bu sistemde çürümeyen hiçbir kurum kalmadı. ÖSYM’den Merkez Bankası’ndan tutun bütün kurumlar çöktü. Güçlü kadrolar kurumlar olmalı. Çürümeyi yozlaşmayı hep birlikte görüyoruz. Yargıya ve cumhuriyet savcılarına seslenmek istiyoruz siz bu yolsuzluk ve rüşvet çarkıyla cesaretle mücadele edeceksiniz. Sizin bir tek efendiniz vardır, o da hukuktur. Suç duyurularının sonuna kadar takipçisi olacağız. Artık gırtlağına kadar batmış ve yozlaşmış iktidar hiçbir şey yapamaz. Seçim kararı alınınca bu ülkede bir şeyler değişmeye başlayacak. Vatandaşlarımızın tüm sorunlarını çözeceğiz. Rüşvet ve yolsuzluk bugün ortaya çıkmazsa yarın çıkacaktır.”


CHP heyeti
CHP’DEN 10 İSİM HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
CHP, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, AK Parti Erzurum Milletvekili, Zehra Taşkesenlioğlu Ban, Ünsal Ban, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Deniz Meclisi üyesi, Kıyı Emniyeti Eski Genel Müdürü Sahil Orakcı, Borsa Gündem Gazetesi sahibi Orhan Pala, Hürriyet Gazetesi yazarı Burak Taşçı,
Burdur İl Milli Eğitim Eski Müdürü Nesrin Kakırman, Nedim Özbek, Ahmet ve Süleyman isimli şahıslar hakkında da suç duyurusunda bulundu.

“Ülkemiz son dönemde tarihinin en derin ekonomik ve siyasi kriziyle karşı karşıyadır. Yanlış ekonomi politikalarının yanında son dönemde ortaya dökülen yolsuzluklar, usulsüzlükler ve rüşvet çarkı tam bir yozlaşmanın ve çürümenin açık göstergesidir. Siyasi iktidarın hukuk devletinden uzaklaştıkça suç organizasyonlarına yakınlaştığı artık gün ışığı gibi ortadadır” ifadelerine suç duyurusunda yer veren CHP, Sedat Peker’in sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımları hatırlattı.

Peker’in iddialarının ardından iş insanı Mine Tozlu Sineren’in televizyonda yayına katılarak bu iddiaları doğrular nitelikte konuştuğunu belirten CHP, “Bu ciddi iddialar nedeniyle Kurul da güvenilirliği bakımından zan altındadır. İddiaların ciddiyetle araştırılması, halkın ve yatırımcının Kurula ve piyasaya olan güvenini yeniden tesis etmesi bakımından da önem arz etmektedir” dedi ve şunları kaydetti:
 
“Sedat Peker’in daha önce de birçok yolsuzluk ve rüşvet iddiasında bulunmuş, sonradan bu iddiaların gerçekliği ortaya çıkmıştır. Ceza Muhakemesi Kanunu m 160 “Cumhuriyet savcısı, ihbar veya başka bir suretle bir suçun işlendiği izlenimini veren bir hâli öğrenir öğrenmez kamu davasını açmaya yer olup olmadığına karar vermek üzere hemen işin gerçeğini araştırmaya başlar” hükmünü haizdir. Buna göre cumhuriyet savcılarının suçtan haberdar olmalarını müteakip soruşturma başlatma görevleri bulunmaktadır. Şu ana dek bu konuda herhangi bir soruşturma başlatıldığına dair kamuoyu bilgilendirilmemiştir. Resen bir soruşturma başlatılmamış olması nedeniyle işbu başvuruyu yapma zorunluluğu doğmuştur.”

‘ÜZERİNE GİDİLMESİ YASAL VE VİCDANİ SORUMLULUK’
İddiaların toplumda çok büyük bir infial yarattığını, piyasada yapılan manipülasyonlar nedeniyle birçok yatırımcının da büyük kayıplar yaşadığının ortaya çıktığını belirten CHP suç duyurusunda, “Ayrıca kurulan çıkar amaçlı suç örgütü vasıtasıyla nitelikli dolandırıcılık, irtikap, rüşvet,  nüfus ticareti, piyasa dolandırıcılığı gibi birçok vahim suçun işlendiğine dair ciddi iddialar ve kuvvetli şüpheler mevcuttur. Ortaya dökülen tüm iddiaların kapsamlı ve etkin bir şekilde soruşturulması, ceza yargılamasının temel amacı olan maddi gerçekliğe ulaşılması, toplumun gözü önünde cereyan eden bu suçlarla ve yozlaşmayla mücadele edilmesi, tüm yolsuzluk ve rüşvet iddialarının kime uzanırsa uzansın cesaretle üzerine gidilmesi artık hukuksal, yasal ve vicdani bir zorunluluktur” ifadelerini kaydetti.


DEVA’DAN SUÇ DUYURUSU: MADDİ GERÇEĞE ULAŞMAK ZARURET HALİNE GELDİ
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) de Peker’in ‘Deli Çavuş’ adlı Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarda adı geçen kişilerle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun da aralarında bulunduğu 14 isim ile “faili meçhul” şüpheliler halkında yapılan suç duyurusunda, iddialar hatırlatıldı, “Bu şekilde kamu görevlisi olan şüpheliler ile diğer şüphelilerin bir suç örgütüne vücut verecek tarzda birlikte hareket ettikleri, bu örgüt kapsamında sermaye piyasasında piyasa dolandırıcılığı yaptıkları, yine mağdurları zorlayarak menfaat temin ettikleri ve böylece irtikap ve rüşvet eylemlerini de gerçekleştirdikleri, resmi belgede sahtecilik yaptıkları anlaşıldığından yukarıda ayrıntısı ile belirtilen olayların, kişilerin, suçların araştırılması ve maddi gerçekliğe ulaşılması artık bir zaruret halini almıştır” denildi.

Suç duyurunda DEVA Partisi’nin talepleri, “Yukarıda ayrıntısı ile arz ve izah edilen nedenlerden dolayı, isimleri belirtilen şüpheliler ile birlikte tespit edilecek diğer şüphelilerin suç işleme amacıyla bir araya geldikleri, bu kapsamda TCK’da belirtilen suçlardan suç işleme amacıyla örgüt kurdukları, üye oldukları, nüfuz ticareti, irtikâp, rüşvet ve resmi belgede sahtecilik suçlarını işledikleri yine 6362 sayılı SPK kapsamında piyasa dolandırıcılığı yaptıkları anlaşılmakla resen tespit edilecek diğer şüpheliler ve suçlardan dolayı da soruşturma yapılarak şüphelilerin cezalandırılması için kamu davası açılmasını arz ve talep ederiz” ifadeleriyle belirtildi.

MEMLEKET PARTİSİ’NDEN SUÇ DUYURUSU
Sedat Peker’in iddialarını yargıya taşıyan bir diğer siyasi parti Memleket Partisi oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Memleket Partisi Genel Sekreteri Halil İlker Çelik, “Yargı makamları kulaklarının üzerine yatmaktadır. Bu hukuk devletinde kabul edilemez” dedi.

Atılan eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun da aralarında bulunduğu kişiler hakkında, “organize suç örgütü kurmak ve yönetmek, bankacılık kanununa muhalefet, rüşvet, vergi usul kanununa muhalefet ve tehdit suçlarından” soruşturma yürütülmesini talep ettiklerini belirten Çelik şunları söyledi:

“Bir kanalizasyon çukurunun içindeyiz. Yargı kirlenmiş durumda. Yargı yolsuzlukla etkin mücadele etmemektedir. İktidar kanadı zamana yayarak suçları örteceğini düşünse de bu suça ortak olmaktır. Yargı düzeninin bu hale gelmesinde muhalefetin de payı vardır.

Demokratik ve düşüncelerimizi ifade etmekten çekinmediğimiz bir ülkede yaşamak istiyoruz. İktidarın hukukun üstünlüğünü tanımadığını ve buna inanmadığını zaten biliyoruz. Ancak yargı düzeninin bu hale gelmesinde muhalefetin de payı vardır. Bu muhalefet 13 Hakim ve Savcılar Kurulu üyeliğinden birini almak için 7 üyeye oy verdi ve bu düzenin ortağı olduğunu gösterdi. Hal böyle iken muhalefetin de şikâyet etmeye ne kadar hakkı olduğu tartışmalıdır.”

İYİ PARTİ’DEN SUÇ DUYURUSU
Sedat Peker’in iddialarına ilişkin suç duyurusunda bulunan İYİ Parti adına İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz adliye önünde açıklama yaptı. Poyraz, “Bu konuyla ilgili soruşturma açılıp açılmadığını bilmiyoruz. Bu iddialar doğruysa tüm delilerin toplanması, mal varlıklarına el konulması taleplerimizi içeren, bunun bir örgütlü eylem olduğu şikayetimizi yaptık” dedi.

NE OLMUŞTU?
Sedat Peker, “Deli Çavuş” adlı sosyal medya hesabı aracılığıyla eski SPK Başkanı Ali Fuat Tașkesenlioğlu, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve TOBB üyesi Salih Orakcı'nın rüşvet aldığını ileri sürmüştü. SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun, kendisine bir sorun nedeniyle başvuran Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’i, AK Partili Zehra Taşkesenlioğlu’na yönlendirdiğini iddia eden Peker, Zehra Taşkesenlioğlu’nun da Mine Tozlu’yu Way Out adlı bir finansal danışmanlık şirketine yönlendirdiğini söylemişti. Peker, burada Mine Tozlu Sineren'den 12 milyon lira danışmanlık adı altında “rüşvet” istendiğini öne sürdü ve belge paylaşmıştı. Sineren’in parayı ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun, Sineren’e ulaşarak söz konusu danışmanlık şirketinde bir araya geldiklerini belirtmişti. Halk TV canlı yayınına katılan Mine Tozlu Sineren, iş hayatı boyunca rüşvetle karşılaştığını ve bunları ilgili kurumlara bildirdiğini söylemişti.
GAZETE DUVAR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TBB: Van'da görevini yapan avukat hastanede saldırıya uğradıÖnceki Haber

TBB: Van'da görevini yapan avukat hastan...

Vegan anneye, oğlunun ‘yetersiz beslenmeden ölümü’ nedeniyle ömür boyu hapis cezasıSonraki Haber

Vegan anneye, oğlunun ‘yetersiz beslenme...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!