Tahliye Sonrası Suç İşleyenler Meclis Gündeminde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tahliye Sonrası Suç İşleyenler Meclis Gündeminde
Kısmi af olarak değerlendirilen yasayla tahliye edilenlerin yeniden suça karışmasına dair önerge veren HDP Milletvekili Toğrul, “Sorumluluk kimde?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, infaz düzenlemesiyle hangi suçlardan kaç kişinin tahliye edildiğine dair önerge verdi.

Toğrul, 7242 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girmesinin ardından tahliye edilen ya da açık cezaevinde geçiş hakkı elde ederek izin hakkından faydalananların yeniden suça karıştığına dair haberleri hatırlattı ve tahliye edilenlerden kaçının tekrar suç işlediğini sordu.

Önergede Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den, şu suçlardan kaç hükümlünün tahliye edildiği, tahliye edilenlerin kentlere, yaşa, cinsiyete ve cezaevlerine dair dağılımını açıklaması istendi:

“Kasten öldürme, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, göçmen kaçakçılığı, taksirle öldürme, kasten yaralama, zimmet, rüşvet, kaçakçılık, irtikap, hırsızlık, dolandırıcılık, nefret ve ayrımcılık, sahtecilik, kumar, ihaleye fesat karıştırma, tefecilik, çocuk kaçırma ve alıkoyma, uyuşturucu.”

“Tehlikelerin sorumluluğu kimde olacak?”

Soru önergesinde, konuya dair şu değerlendirme ve gerekçe yer aldı:

“Tahliye edilenlerin yeniden suç işleme eğilimleri nazara alındığında ve benzeri suçları yeniden işliyor oldukları gerçeğinden hareketle birlikte değerlendirildiğinde bu yasanın toplumda kırılmalara ve zararlara yol açma olasılığı öngörüldü mü?

“Geçmişte “Rahşan Affı” olarak bilinen yasanın yürürlüğe girmesi toplumu olumsuz etkilemiş ve bu yasal düzenlemenin bir “hata” olduğu dönemin siyasileri tarafından da itiraf edilmiş olup, bu bağlamda 7242 Sayılı Yasanın yaratacağı olumsuz etkilerin engellenmesi için bir çalışma yürütülmesi gündeminizde olacak mı?

“Aksi halde bu yasa nedeniyle meydana gelebilecek tehlikelerin ve olası suçların sorumluluğu kimde olacak?”

Önergede ayrıca, kapsam dışı bırakılan siyasi suçlarla ilgili de şu sorunun yanıtlanması istendi:

“Hâlihazırda kaç kişi TCK-220/6, 7, 8; 302, 314/2, TMK-7 ve 2911 Sayılı Kanun hükümlerinin uygulanması sonucu cezaevinde bulunuyır? Bu oranların yaşa, illere, cezaevlerine ve cinsiyete göre dağılımı nedir? Cezaevinde bulunanların kaçı tutuklu, kaçı hükümlüdür?” (AS)

HABER VE KAYNAK: BİANET

LİNKİ:http://bianet.org/bianet/hukuk/223220-tahliye-sonrasi-suc-isleyenler-meclis-gundeminde


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AYKUT ERDOĞDU: Kurduğunuz yağmacı düzen kan dökmeye başladı...Önceki Haber

AYKUT ERDOĞDU: Kurduğunuz yağmacı düzen...

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandıSonraki Haber

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı...

Başka haber bulunmuyor!