TANRIKULU CEZAEVLERİNDE YAPILAN ÇIPLAK ARAMAYI SORDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TANRIKULU CEZAEVLERİNDE YAPILAN ÇIPLAK ARAMAYI SORDU
CHP İstanbul Milletvekili Av. Dr. M. Sezgin TANRIKULU, CEZAEVLERİNDE YAPILAN ÇIPLAK ARAMAYI SORDU

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit GÜL tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Av. Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili 

Aslıhan Gençay, 4.5 yıl boyunca üç farklı cezaevinde hükümlü olarak kalmış, şartlı tahliyesine bir yıl kala Gençay'ın talebi üzerine yasal koşullar oluştuğu için açık cezaevine nakline karar verilmiştir.  Aslıhan Gençay, 22 Ekim 2020 günü  Yüksek Güvenlikli Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevinden infaz koruma memurları tarafından   başka bir yere uğramaksızın doğrudan Sivas Kadın Açık Cezaevine getirilmiştir.

İnfaz Koruma Memurlarının cezaevinde eşyalara sınırlama olacağı ve tüm eşyaların alınmayacağını söylediği,  “Sen çok havalısın, sen bu kadar havalı olursan cezaevi idaresinin gözü üstünde olur.” ifadelerini kullandığı, infaz koruma memurlarının Aslıhan Gençay'dan “Çırılçıplak soyunmasını” istediği ve Aslıhan Gençay'ın çıplak arama gerekçesini sorması akabinde, infaz koruma memurlarının “Biz böyle istiyoruz” yanıtı verdiği belirtilirken; Aslıhan Gençay'ın “Dört buçuk yıldır kapalıda kalıyorum, hiç böyle bir kural duymadım, başıma da gelmedi, bunun mevzuatı, yasası, genelgesi var mı?” diye sorması akabinde ise, infaz koruma memurlarının “Her cezaevinin kuralı kendine göredir, biz böyle bir kural koyduk, böyledir, sen bizi tehdit mi ediyorsun?”  yanıtı verdiği, ayrıca  Aslıhan Gençay'ın Sivas Kapalı Cezaevi girişinde yapılan Covid-19 testinin pozitif çıktığı ve kronik astım hastası olduğu da göz önüne alındığında:

1.    Türkiye genelinde illere ve ilçelere göre tüm cezaevlerinin girişlerinde mahpuslara  çıplak arama uygulaması yapılmakta mıdır?

2.    Sivas Kadın Açık Cezaevine gelen tüm hükümlülere çıplak arama uygulaması yapılmasına neden ihtiyaç duyulmuştur?

3.    Yüksek Güvenlikli Kayseri Kadın Kapalı Cezaevinden Sivas Kadın Açık Cezaevine nakledilen Aslıhan Gençay'a çıplak arama dayatması yapılmasının izahı nedir? Her cezaevinin kuralları farklı mıdır?

4.    İnfaz koruma memurlarının Aslıhan Gençay'a çıplak arama yapmak istemesinin ve cezaevine giren herkese çıplak arama yapmalarına rağmen Aslıhan Gençay hakkında "hiçbir şekilde kendini aratmıyor" ifadeleri ile tutanak tutulmasının gerekçesi ve izahı nedir?

5.    Dört buçuk yılın sonunda iyi halli olduğu için açık cezaevine gönderilen ve denetimli serbestlikle salıverilmesi gereken Aslıhan Gençay'a bir gecede kötü halli denilmesinin gerekçesi ve izahı nedir?

6.    İnfaz koruma memurlarının çıplak arama dayatmasına itiraz etmesi sebebiyle iyi hali ortadan kaldırılıp yeniden kapalı cezaevine gönderilen Aslıhan Gençay'ın Covid-19 testinin pozitif çıkmasının sorumlusu kimdir?

7.    Kronik astım hastası olan ve cezaevinde karantina koğuşunda tutulan  Aslıhan Gençay'ın yaşam hakkının korunması için Bakanlığınız ne tür tedbirler almaktadır?

8.    Tahliyesi engellenen Aslıhan Gençay'ın pandemi koşulları da dikkate alınarak denetimli serbestlikle tahliyesine karar verilmesinin önünde bir engel var mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürer: “Mağdur olanlara gelir kaybı desteği verilmelidir”Önceki Haber

Gürer: “Mağdur olanlara gelir kaybı dest...

“EVDE KAL, KİTAPLARA SES VER”Sonraki Haber

“EVDE KAL, KİTAPLARA SES VER”

Başka haber bulunmuyor!