Tülay Hatimoğulları yurtdışındaki yurttaşları dile getirdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tülay Hatimoğulları yurtdışındaki yurttaşları dile getirdi
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Arabistan ve diğer ülkelerde mahsur kalan işçi yurttaşlarımızın durumu ile ilgili bugün Meclis'te basın açıklaması düzenledi. Hatay, Adana, Mersin’de yaşayan Arapların ağırlıklı olarak Arap ülkelerinde çalışarak geçimlerini sağladığı bilinen bir gerçektir. Bu ülkelerin başında Suudi Arabistan gelir.

Salgın boyunca illerdeki duruma ilişkin bilgiler tüm taleplerimize rağmen vekillerle dahi paylaşılmadı. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı bir tek veriye göre; 3 Nisan tarihli Adana vaka sayısı 241 ve 27 Mayıs tarihli vefat sayısı 45.

Hatay'da ise vaka sayısı yine 3 Nisan tarihli 32 iken 27 Mayıs'ta açıklanan vefat sayısı ise 11'dir. Şu an illerin gerçek verilerini ise bilmiyoruz.

“Normalleşme” adı altında çok az sayıda insanı yurda gelebildiğini biliyoruz. Ve bu vatandaşlar karantinaya alınmadı. Bu nedenle Özellikle Hatay’da salgının yaygınlaştığına dair duyumlar alıyoruz.

Sağlık Bakanlığı’na defalarca sormamıza rağmen vaka ve ölüm sayılarına ulaşamıyoruz. Bu kabul edilemez. Ne yazık ki Türkiye geneli manzara aynı.

Koronavirüs salgınından dolayı bugüne kadar 746 ölümün, 105.283 vakanın yaşandığı Suudi Arabistan’da çalışmak için bulunan yurttaşlarımız; pandemi boyunca zor şartlarda yaşamak zorunda kaldılar. Bu süreçte işyerleri kapanan ve birçoğu işsiz kalan yurttaşlar, Türkiye’ye dönmeyi arzu etmişlerse de maalesef gelişleri sağlanmadı.

Suudi Arabistan’da mahsur kalan gurbetçi yurttaşlar yaşamak için dahi zorlanıyor. Covid-19 tanısı konulan 128 yurttaşımız ölüm kalım savaşı veriyor. Oradan tarafımıza ulaşan bilgilere göre; bu 128 yurttaşımızın çoğu hastanelere alınmamış ve evlerde tedavi edilmektedir. Maalesef geçtiğimiz günlerde, 2 yurttaşımız koronavirüs nedeni ile hayatını kaybetti. 

Koronavirüs tanısı ile tedavi gördüğü Arabistan’da hayatını kaybeden Umut Arpacı’nın ölümü ailesinden gizlendi. Gurbetçi yurttaşlarımızın kendi girişimiyle ölümünden ancak dörtgün sonra Umut Arpacı’nın vefatı anlaşılabilmiştir. Ölümünün saklanması yetmiyormuş gibi cenazesinin nerede olduğu ne zaman yurda döneceği de belirsizliğini bir süre korudu. Acılı ailenin acısı maalesef katlandı. Arabistan’da iki gün önce hayatını kaybeden Kerim İntizamoğlu için ise ailesinin araması ile ambulansın geldiği ancak kendisini almadığı, akabinde ise yaşamını yitirdiği bilgisi verilmiştir.

Arabistan’da böbrekleri ve kalbi yüzde 25 çalışan ağır hasta Zeynel Nehir; devlet hastanelerinin kabul etmediği, özel hastanelerin ise günlük 6000 Riyal masraf çıkarması nedeni ile tedavi olamamaktadır. Mithat Sürmeli deArabistan Xamis kentinde geçirdiği beyin travmasının ardından felç geçirmiştir, karaciğer yetmezliği de olan Mithat Sürmeli’nin tedavisi sağlanmamaktadır. Bu iki ağır hastamız için talepleri doğrultusunda acilen ambülans uçak tahsis edilmelidir.

Dışişleri Bakanına verdiğimiz soru önergelerinde de dile getirdik. Çalışmak üzere Suudi Arabistan ve diğer ülkelerde bulunan pandemi koşullarında orada kalmak zorunda olan Türkiye vatandaşı işçilerin sağlık başta olmak üzere temel ihtiyaçları karşılanmamış, yurda dönüşleri sağlanmamıştır.

Bir an önce ailelerine kavuşmayı isteyen yurttaşların 10 Haziran tarihli ülkeye dönüş biletleri iptal edilmiştir. Bakana soruyoruz; bu iptalin gerekçesi nedir? Türkiye’de artan kovid-19 vakaları mıdır? Peki, yurtdışında pandemi koşullarında işsiz ve sağlık hizmetlerinden yoksun bir şekilde bırakılan yurttaşlarımızın hayatları önemsiz midir? Devletin yurttaşlarına karşı temel yükümlülüğü hayatta kalmalarının sağlanması ve sağlık hizmetinin verilmesi değilse nedir? Ve yine sormaya devam ediyoruz; yakınını bu şartlarda orada kaybeden ailelerin acısı her gün katlanmaktadır. Arabistan’da hayatını kaybeden yurttaşlarımızın cenazeleri neden halen yurda getirilememiştir?

Hataylı bu yurttaşlarımız ekonomik, psikolojik ve sağlık açısından epey zor günler geçirmektedirler. Ailelerinin endişeli bekleyişleri de sürmektedir. Tek istekleri bir an önce sağlıklı koşullar altında yurda dönüşlerinin sağlanması ve geçirecekleri karantina süreçlerinin ardından ailelerine kavuşmak… Kovid-19 tanısı koyulan yurttaşlarımızın ise gerekli tedavilerinin yapılması sağlanmalıdır.

Çözüm önerilerimizi tekrar vurguluyoruz; yurtdışından gelmek isteyen tüm yurttaşlarımız için başta tedavileri sağlanmayanlar olmak üzere hasta olanlar acilen Türkiye’ye getirilmelidir. 14 günlük sağlıklı karantina koşulları yaratılmalı, yurtdışından getirilecek olan yurttaşlarımız yurtlar, apartlarda gözetim altında tutulmalı. Pandemi süresince Konsolusluklara başvuran yurttaşların, Milletvekilleri aracılığı ile Bakanlığa iletilen listelerdeki yurttaşların bütün ihtiyaçları giderilmelidir. Yurtdışında Kovid-19 tanısı konulmuş ve Türkiye’ye gelmek isteyen yurttaşların acilen getirilmesi ve tedavilerinin bir an önce başlanması elzemdir. Kaybedecek gün değil saat bile yok.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mimarların şeker fabrikaları hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandıÖnceki Haber

Mimarların şeker fabrikaları hukuk mücad...

DİPSİZ GÖL KATLİAMINI İZAH ETMEYE CESARETLERİ YOKSonraki Haber

DİPSİZ GÖL KATLİAMINI İZAH ETMEYE CESARE...

Başka haber bulunmuyor!