UĞURAL’IN ADI TARİHİ BİNADAN NEDEN SİLİNDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
UĞURAL’IN ADI TARİHİ BİNADAN NEDEN SİLİNDİ
İLK MİLLİ EĞİTİM BAKANLARINDAN MUSTAFA NECATİ UĞURAL’IN ADI TARİHİ BİNADAN NEDEN SİLİNDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Yıldırım KAYA: "Cumhuriyet’in ilk yıllarında, 20.12.1925-01.01.1929 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı yapmış Mustafa Necati Uğural’ın adını taşıyan tarihi “Mustafa Necati Kültür Evi” binasının adı;  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Kültür ve Turizm Bakanlığı Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi” olarak değiştirilmiştir. Mustafa Necati Uğural, Atatürk’ün düşünce ve mesai arkadaşıdır. Tevhidi Tedrisat ve Harf Devriminde Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı yapmış, tarihimizde çok önemli yere sahip devlet adamlarımızdandır. Cumhuriyetin kuruluşunda ve ilk yıllarında büyük hizmetler veren Mustafa Necati Uğural’ın isminin bir tarihi binadan silinerek; Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretleriyle bilinen, konferanslarda “Yaşasın şeriat” diye sloganlar atan Nuri Pakdil’ın adının verilmesi, toplumda tepkiyle karşılanmıştır. Konuya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak yanıtlanması için TBMM’ye bir soru önergesi verdim" dedi.

Verdiği önerge aşağıda:

Cumhuriyet’in ilk yıllarında, 20.12.1925-1.1.1929 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı yapmış Mustafa Necati Uğural’ın adını taşıyan tarihi “Mustafa Necati Kültür Evi” binasının adı;  Bakanlığınızca “Kültür ve Turizm Bakanlığı Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi” olarak değiştirilmiştir.

Mustafa Necati Uğural, Atatürk’ün düşünce ve mesai arkadaşıdır. Tevhidi Tedrisat ve Harf Devriminde Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı yapmış, tarihimizde çok önemli yere sahip devlet adamlarımızdandır.

Cumhuriyetin kuruluşunda ve ilk yıllarında büyük hizmetler vermiş Mustafa Necati Uğural’ın isminin bir tarihi binadan silinerek; Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretleriyle bilinen, konferanslarda “Yaşasın şeriat” diye sloganlar atan Nuri Pakdil’ın adının verilmesi, toplumda tepkiyle karşılanmıştır.

Bu bilgiler kapsamında;

 1. Mustafa Necati Uğural’ın adı tarihi binadan neden silinmiştir?
 2. Mustafa Necati Uğural’ın adını taşıyan tarihi binaya neden Nuri Pakdil’in adı verilmiştir?
 3. Türkiye Cumhuriyetinin ilk Milli Eğitim Bakanlarından olan Mustafa Necati Uğural’ın adının bir binadan kaldırılarak başka bir isim verilmesi etik midir?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AYLİN CESUR AVRUPA BİRLİĞİ DOSTLUK GRUBUNA SEÇİLDİÖnceki Haber

AYLİN CESUR AVRUPA BİRLİĞİ DOSTLUK GRUBU...

MERSİN’DE KANYON VE NEHİR GASP EDİLDİSonraki Haber

MERSİN’DE KANYON VE NEHİR GASP EDİLDİ

Başka haber bulunmuyor!