Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

ÇATI EĞİMİ VE KAR BİRİKİM RİSKİ

Değerli Arkadaşlar,

Güzel ülkemizde yine çok yoğun bir kar yağışı yaşıyoruz. Çatılarımız ve yollarımız kar doldu. Eğimi yüksek olan çatılarda kar birikimi de o kadar az olmaktadır. Kar birikimine karşı çatı eğiminin çok önemli olduğunu bir kez daha anımsatmak istedim. Umarım yeni çökmeler ve can kayıpları olmadan tüm çatılarımızı bu yüklerden ek kısa zamanda kurtarırız.

Çatı eğimleri ve kar birikim riski hakkında Norveç-Bergen örneğini de verdiğim aşağıdaki uyarı yazılarımı yılardır sizlere gönderiyorum. Ne yazık ki ÇATILARIMIZI EĞİMİNİ DÜZELTME konusunda hala ders alamadık. Bu konuda alınması gereken önlemler için yerel yönetimler ve STK’lar da halkımızı uyarmıyor. Gereken önlemler alamadığımız için yine can kayıpları söz konusu. Örneğin:

İNEBOLUDA KAR YAĞIŞI ÇATILARI YIKTI. İlçe merkezinde 1 metreyi bulan kar birikimi nedeniyle birçok çatı çöktü (3.1.2019-Haberler.com),
ULUDAĞ'DA PANİK! ÇOK SAYIDA KİŞİ KAR ALTINDA KALDI. Uludağ'da, birinci bölgedeki bir otelin çatısından kar kütlesinin düşmesi sonucu, çok sayıda kişi kar yığınının altında kaldı. Kar altında kaç kişinin olduğu henüz bilinmiyor (4.2.2019-Akit).

Umarım tüm yerel yönetimlerimiz ve STK’larımız ile yazılı ve görsel medyamız bu konuda halkımıza gereken uyarıları en kısa zamanda yaparlar. Kazanan güzel ülkemiz ve saygıdeğer halkımız olacaktır.

Sevgi ve saygılarımla (6.2.2019).

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

Yorum Yazın