Prof.Dr.Burcu ARICI

Prof.Dr.Burcu ARICI

Mail: burcuarici@gmail.com

Haberanaliz okurlarına

Yazılarımla sizlerle olacağım. Öncelikle beni tanımanız açısından kısa bir öz geçmişimi sizlere aktarıyorum.

PROF.DR. BURCU ARICI KİMDİR?

Ankara doğumlu olan Prof. Dr. Burcu ARICI, resim sanatıyla ilk kez resim öğretmeni olan annesinin yönlendirmesiyle tanışmıştır. İlk dünya birinciliğini 5 yaşında, İtalya’da yapılan Uluslararası Dünya Çocukları Resim Yarışması’nda kazanan sanatçının, toplam 3 dünya birinciliği ve 10 Türkiye birinciliği ödülü vardır. 1980 yılında Türkiye’nin en çok ödül alan çocuğu seçilerek Bulgaristan’da Dünya Barış Asamblesi’nde yurdumuzu temsil ederek bir sergi açmıştır.

1990’da Bilkent Üniversitesi G.S.F. Resim Bölümü’nde Adnan Turani atölyesinden mezun olan Arıcı, aynı yıl Üniversite’nin yüksek şeref listesine geçmiştir. Adana ve Mersin’de güzel sanatlar fakültelerinde 1990-95 arası verdiği derslerin ardından 1995 yılında Mersin Üniversitesi GSF’nde araştırma görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmüş ve masterını tamamlamıştır. 1998’de araştırma görevlisi olarak bulunduğu Hacettepe Üniversitesi GSF’nden doktorasını alan Arıcı, halen Başkent Ü Ankara doğumlu olan Prof. Dr. Burcu Arıcı, resim sanatıyla ilk kez resim öğretmeni olan annesinin yönlendirmesiyle tanışmıştır.

İlk dünya birinciliğini 5 yaşında, İtalya’da yapılan Uluslararası Dünya Çocukları Resim Yarışması’nda kazanan sanatçının, toplam 3 dünya birinciliği ve 10 Türkiye birinciliği ödülü vardır. 1980 yılında Türkiye’nin en çok ödül alan çocuğu seçilerek Bulgaristan’da Dünya Barış Assamblesi’nde yurdumuzu temsil ederek bir sergi açmıştır. 1990’da Bilkent Üniversitesi G.S.F. Resim Bölümü’nde Adnan Turani atölyesinden mezun olan Arıcı, aynı yıl Üniversite’nin yüksek şeref listesine geçmiştir.

Adana ve Mersin’de güzel sanatlar fakültelerinde 1990-95 arası verdiği derslerin ardından 1995 yılında Mersin Üniversitesi GSF’nde araştırma görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmüş ve masterını tamamlamıştır. 1998’de araştırma görevlisi olarak bulunduğu Hacettepe Üniversitesi GSF’nden doktorasını alan Arıcı, halen Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Bunun yanısıra Kanal B televizyonunda resim sanatı üzerine program sunuculuğu da yapmıştır.Yurt içi ve dışında toplam 30 kişisel sergi açmış, 31 karma sergiye katılmış olan sanatçnın araştırma konuları Orta Asya Türk Kültürü ,Şamanizm, Geleneksel Yörük Kadını Giyim Kuşam Geleneği ve Yörüklerdir.

Petek adında bir kız evlat annesidir.