Gündem ANALİZ

Gündem ANALİZ

Mail: ganaliz@gmail.com

İMAMOĞLU ve Gündem

Uzun süredir yazmayayım dedim. Ama artık sabrım tükendi.

Ekranlarda günlerce İmamoğlu’nun tavır ve davranışları, beyanları konuşulup tartışıldı.

Eleştiri NAMUSLU olursa, yani hakkaniyet ve adaletten şaşılmadan yapılırsa geçerli olur, saygı duyulur.

Ekranlarda konuşan, tartışanların çoğu LAF OLSUN TORBA DOLSUN mantığı ile gün öldürüyor ve hepsi birilerine ŞİRİN gözükmeye çalışıyor.

Bir iki kişi hariç...

Liderler, Makam sahipleri, yönetenler, etraflarını sarmalayan “evet efendim” cilerden kurtulmalılar ve kendilerine DÜRÜST eleştiri yapan, namuslu fikir beyan edenlere kulak vermeliler.

Şahsen ben TV ekranında haber izlerken, Ekrem beyin bir hanıma şu cevabı verdiğini izledim, duydum.

“onu 20 yıldır yönetenlere soracaksınız” dedi.

Kadın iyi niyetli yâda kötü niyetli olabilir. O anın getirdiği sıkıntı ile konuşmuş olabilir. Buna kulp takacak değilim.

Ekrem Bey seçilmiş gelmiş bir insan. Oturduğu makama bu şekilde cevap vermesi yakışmaz.

Elbette kendisi de insanoğlu. Hepimiz hata yapabiliriz. Faniyiz. Yorgundur, bazı olaylar onu bunaltmış olabilir.  Kolay değil üstlendiği iş. Ama o seçilmiş insan. Ve makamı büyük... O büyük makama ve seçilmiş insan profiline o tavır yakışmadı.

Elbette ailesi ile tatil yapacak. Bunu fırsat bilip, milletin acısı içinde kullanıp yerden yere vurmak AYIPTIR.

Hırsızlık- Yolsuzluk- Ahlaksızlık- Namussuzluk varsa yazın söyleyin.

Ama yellen yellen ipe diz anlayışı ile eleştiri yapmayın.

6’lı MASA

Ben daha öncede izlere yazdım.

Bu masadan hiçbir olumlu iş çıkmaz.

Bakın Kılıçdaroğlu’na, Akşener’e hitaben ekranlardaki tartışma, eleştiri, ortaya konan ABSÜRT fikirlere iyi bakın.

Tutmaz bu 6’lı masanın görüşme ve beyanları.

Kılıçdaroğlu’nun yapacağı bana göre şu olmalı.

Kendi çatısından kopan arkadaşları da içine alan SOLDA bir geniş çatı oluşturmak, bu çatıda HDP’ye kapıları kapamamak, gizli saklı değil, açık açık konuşup, bazı MİLLİ meselelerden ödün vermeden yol yürümeye başlaması lazım.

Birbirine benzemeyen 6 parti bir araya geliyor, ki, bunların içinde İKTİDARDAN öyle yada böyle kopup yeni çatı kurmuş olan iki lider var. Hiç seçime girmemişler. Oy oranları önemsiz bir merkezde. DP diye bir parti var, oyu yerlerde sürünüyor, en son aldığı oy ortada. Genel başkanı bile gidip başka partiden aday olmuş. Ülke geneli çok sayıda örgüt binası kapalı. SP diye bir parti var masada, CHP’nin tabanı ile tavanı ile örtüşmediği gibi oy oranı yerlerde... Masadaki İYİ partideki değişimler artar, çok ayrılan olur. Şimdiki heyecanı 2 ay sonra göremeyeceksiniz, çünkü parti içindeki gerçekler bir bir ortaya çıkıyor, kopuşlar başladı.

Buna keza ortada HDP var. Oy oranı yüzde 12’yi geçiyor...

Muharrem İnce- Mustafa Sarıgül- DSP- TİP- EMEP-ÖDP- Yeşil Sol Parti ve diğer irili ufaklı SOL partilerin temsilcilerini ana parti olarak CHP çatısına çağırıp, bir, DEĞİŞİM ve DÖNÜŞÜMÜ sağlayacak DEMOKRATİK MİLLİ MUTABAKAT sağlamalıdır.

SOL, bir daha bu oy oranını ve bu heyecanı yakalayamaz.

Aday Kılıçdaroğlu olmalı, bahsettiğim çatıyı hızla oluşturmalı, kimse bir birine burun kıvırmamalı, eğer amaç DEVLET- MİLLET- MEMLEKET ise asgari müştereklerde birleşip yol yürünmelidir.

6’lı masadaki Sağ ve sözde Sağ olan partilerden CHP’ye hiçbir getiri olmayacağı gibi, Millet de bu oluşuma pek güzel bakmıyor.

Baki selam ve dua ile.