Gündem ANALİZ

Gündem ANALİZ

Mail: ganaliz@gmail.com

İZMİR DEPREMİ ve GERÇEKLER

Bu konuda yazılacak çok şey var. Ama şu an onun sırası değil. Dün bu olay gerçekleşti. Devlet tüm birimleri ile orada idi. UMKE- AFAD- AKUT- Zabıta, Polis, sağlık çalışanları, herkes...

TRT haber ve diğer haber kanallarını sabaha kadar izledim. O görevlilerin hiç biri uyumadı ve ayaktaydılar. Yorgunluktan bitkin hale gelenler vardı ama yılmadılar. Tarım bakanı ve çevre bakanı ayaktalar ve enkazların içindeler.  Herkes cansiperane çalışıyor.

Orada NAMUSU ile iş yapan bu insanlarımızdan, devlet görevlilerimizden gurur duydum. Allah onları var etsin, sayılarını arttırsın.

Herkes görevini yaptı. Ama eksik ama fazla... Çok güzel çalışıyorlar. Kurtarılan canlar sevinç kaynağımız. Yaşamını yitirenler üzüntümüz.

Bu yazıyı yazarken, halen o, arama kurtarma ekipleri, canla başla çalışıyorlar, ayaktalar.

Ehliyet liyakat derken boşuna demiyoruz.

Bakın, işi, bu işin eğitimini almış profesyoneller yapınca, nasıl sonuç alınıyor.

Devleti ehil insana, layık insana, işinin eğitimini almış namuslu insana teslim ederseniz her alanda bu başarıyı yakalamak zor değil.

Hepsini kutluyorum. Önlerinde saygı ile eğiliyorum.

Bu arada Deprem uzmanı hocalar konuşuyorlar, bilgi aktarıyorlar.

Onlardan da Allah razı olsun.

Birleşilen en önemli nokta, inşaatların projelendirilmesi, ruhsatlandırılması, yapımı, kontrolü aşamasındaki görevlerin eksiksiz yapılması.

Yani Denetimsizlik. Vurdumduymaz denetimler. Baştan savma verilen ruhsatlar ve kontrol etmeme. Kullanılan malzeme yetersizliği...

Bakın yıkılan binaların çoğu eski.

20 yıllık binalarda da hasar var.

Bu da gösteriyor ki 99 depreminden yeteri kadar ders çıkarmamışız.

Artık bu denetimsizliğe, baştan savma ruhsatlandırmaya son verilmeli. İnşaatı, önüne gelen yapmamalı. Projeden, ruhsata ve işin her aşamasında ruhsatı veren idare, meslek örgütleri, devletin diğer birimleri inşatları çok sıkı denetlemeli.

Birkaç sözde can dostlarımız hayvanlar için. Bir kez daha, dost olduklarını kanıtladılar. Bakın o Köpekler nasıl hayat kurtarıyorlar. Hayvanlara eziyeti bırakın, onlarında bu doğada bizim gibi yaşama hakları var ve bizim can dostlarımız.

Hayatını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum.

Allah başka acılar göstermesin.