Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

YAŞAM İÇİN SU, ÇOK ÖNEMLİ…

Küresel ısınma ve çevre kirliliği yüzünden, güzel ülkemiz büyük bir kuraklık süreci yaşamaktadır. Yağmura hasret kaldık. 13 yıl önce de yaşadığımız su sıkıntısı nedeniyle sizlere göndermiş olduğum KURAKLIKTAN YARARLANMAK GEREKİR !!! başlıklı yazımı yeniden anımsatmak istedim. Çünkü yine İstanbul’umuz ve çevresi su sıkıntısı yaşamakta. Mutlu geleceğimiz ve yaşamımız için çok önemli olan Barajlarımızın doluluk oranı %30’lar seviyesine düştü.

Ne yazık ki İstanbul’umuzun en önemli su rezervi olan Büyükçekmece ve Küçükçekmece göllerine de sahip çıkamadık, çevrelerindeki su toplama havzalarına rant uğruna konutlar yaptık. Bu gölleri kullanamadığımız için de 170 Km uzaklıktaki Melen çayından İstanbul’umuza döşenen borularla su taşıyoruz.

Melen çayına da bir baraj yapılsın diye uyarmıştım. 6 yıl önce yapımına başlanan 2016 de bitirilmesi planlanan beton barajın gövdesinde insan elinin gireceği kadar geniş, boydan boya büyük bir çatlak oluşmuş. 1,5 milyar TL harcanan baraj yapımı da durmuş. Yani çatlaklar yüzünden baraj 4 yıldır su toplayamıyor.

Şimdi güzel İstanbul’umuza yine rant kazanma uğruna yapılması planlanan KANAL İSTANBUL projesi ile elimizde kalan en büyük su depolarımız olan Terkos gölümüzü ve Sazlıdere Barajımızı da kaybedeceğiz. Yani 17 milyon kişinin yaşadığı güzel İstanbul’umuz, birilerinin kazanmayı düşündüğü rant uğruna artacak nüfusu ile yaşanmaz hale gelecek.

Özellikle yaşadığımız büyük bir pandemi riski nedeniyle evlerimize kapanmak zorunda kaldık. Büyük bir su kaybını yaşadığımız bu günlerde evlerimizde su konusunda yapılması gereken tasarruflar konusunda, sizleri bir kez daha uyarmak istedim. TEMA tarafından 4 kişilik bir aile örnek alınarak yapılan su tasarrufu çalışmaları aşağıdadır. Bilgilerinize sunarım.

Umarım bu uyarılarımızı tüm yöneticilerimiz duyar ve gereken önlemleri alarak mutlu geleceğimizi risk altına sokmazlar.