Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

YİNE BİR DEPREM FELAKETİ YAŞADIK !!!

Değerli Arkadaşlar,

Güzel ülkemiz yine bir deprem felaketi yaşadı. Doğu Anadolu fay hattında bulunan Elazığ-Malatya illerimizde 4 gün önce 6,8 şiddetinde yaşanan deprem sonucu yıkılan 58 binada 41 vatandaşımızı yitirdik. Tüm yakınlarına baş sağlığı ve yaralı vatandaşlarımıza da en kısa sürede sağlıklar diliyorum.

Bu deprem öncesi oluşan doğal uyarılar, yerel yöneticilerimiz ve halkımız tarafından algılanmadı galiba. Söz konusu uyarılar için sizlere yıllardır sunmuş olduğum DEPREM ÖNCESİ UYARILAR !!! başlıklı yazımı yeniden anımsatmak istedim. Çünkü dünyada yapılan birçok araştırmaya göre deprem öncesi oluşan uyarıları dikkate alırsak ve gereken duyuruları da toplumumuza yaparsak, olası depremlerin felaket etkilerini azaltabiliriz.

Ayrıca güzel ülkemiz oldukça yoğun bir deprem bölgesi içermektedir. Bu bölgelerde 485 aktif fay hatları üzerinde inşa edilmiş 68 ilimiz bulunmaktadır. Prof.Dr. Orhan Tatar’ın açıklamasına göre içinden aktif fay hattı geçen ilçemiz de 400 civarındaymış. Belde ve Köy bazına inildiğinde ise rakamlar 6-7 bin civarındaymış (21.2.2020-Yeniçağ).

Değerli Arkadaşlar,

  • Söz konusu il ve ilçelerdeki yüzlerce yıllık yerleşim bölgeleri, bu fay hatlarından NEDEN uzağa taşınmıyor?
  • Yani son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla kesinleşen aktif fay hatları bilgilerimiz NEDEN kullanılmıyor
  • Bu bölgelerde yapılan yeni binalar NEDEN bu risklere karşı 1999 yönetmeliğine göre imar edilmiyor?
  • Üstelik az katlı eski binalar yıkılıp, NEDEN rant kazanma uğruna imar izni olmadan daha yüksek katlı binalar inşa ediliyor?

Bunları görmezden gelen ve müsaade eden tüm yerel ve genel yönetimler, yaşanan facialardan kendilerini ne kadar sorumlu bulacaklar?

Umarım, güzel ülkemizde, yaşadığımız deprem felaketlerinden alınması gereken dersleri çıkartarak, acil önlemleri de en kısa sürede alırız. Karşılaşacağımız kesin olan deprem riskini, sadece yıllık ve yaşanan güncel anımsamalarla gündeme almak yetmez. Olası depremlere karşı, devletimizi ve yerel yönetimlerimizi de depreme karşı hazır hale getirmek için gereken uyarıları önceden yaparak, acil önlemleri de almamız gerekiyor.

Sevgi ve saygılarımla(28.1.2020).

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR