Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

YINE LODOS ESME DONEMI GELDI !!

Değerli arkadaşlar,

Güzel ülkemizde yine LODOS esme dönemi geldi. LODOS nedeniyle, tüm bölgelerimizde soba ve şofben zehirlenmeleri yeniden görülmeye başladı. Ne yazık ki ülkemizde soba zehirlenmelerinden dolayı kaybedilen hayat sayısı, trafik kazalarından sonra ikinci sıradadır. Üstelik son yıllarda doğal gaza yapılan ağır zamlar ve her seçimde dağıtılan bedava ve ucuz kömür nedeniyle halkımız, mecburen kömürle ısınma yolunu seçmektedir.

LODOS esmeye başladığı bu dönemde hemen hemen her yıl bir uyarı yazısı hazırlarım ve sizlerin bilgisine sunarım. Halkımızı özellikle hem kömür alırken ve hem de kömür kullanırken, olası baca sorunları için onları uyarmak, gereken önlemleri almaları ve de neler yapmaları konusundaki önerilerim aşağıdadır.

Değerli arkadaşlar,

Bu konuda ülkemizde yapılan çalışmalar sonucunda, bacaların muhakkak bir başlıkla örtülü olması ve rüzgar nedeniyle, duman çıkışının engellenmemesi öneriliyor. Hatta kuvvetle esen rüzgarın bacadan duman çıkışını engellememesi için de esen rüzgara göre yön belirleyen döner baca tipleri yapılmıştır. Halk arasında genellikle çekmeyen bacalar için kullanılan, aynı zamanda bacaların geriye tütmesini engelleyen, "rüzgar gülü" olarakta bilinen, döner tip galvaniz baca başlığı birçok yerde satılmaktadır. Yaklaşık 10.-TL değerinde olan bu başlıkların kullanılması birçok geri tepmeleri önlemiş olacaktır. İnternet kanalı ile bu satışlara erişebilirsiniz.

Ayrıca, bugün öğrendiğimize göre; Seydişehir ilçesinde ise 83 yaşındaki Fatma Okay ile kızı 62 yaşındaki Teslime Çelmeli, kendilerini ziyarete gelen yakınları tarafından hareketsiz halde yataklarında bulundu. Sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendikleri anlaşılan Okay, yaşamını yitirdi, Çelmeli’nin ise durumu ağır. Gaziantep’te de 36 yaşındaki İsmail Hedef ile oğlu 6 yaşındaki İhsan Hedef soba kurbanı oldu. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde de Hasan (25) ve Zeynep (23) Yıldız çiftinin kızları, sobadan zehirlenerek yaşamını yitirmiş (27.11.2014-Milliyet)

Böyle istenmeyen soba faciaları için yeni üretilen Baca Aspiratörleri sayesinde, ters esen Poyrazın; soba, kombinizi veya şofbeninizi söndüremediği, zehirlenmeyi de önlediği BACAMER tarafından açıklanmaktadır. Üstelik Elektrik sarfiyatı da yokmuş. Rüzgar gücüyle çalışan ileri bir teknoloji ürünü olduğu belirtiliyor. Her yönden esen rüzgarın gücünü kullanarak ve aynı yönde dönerek bacanın içindeki kirli hava ve dumanı merkezkaç kuvvetiyle dışarı attığı ifade ediliyor.

 

Merkezi sistem kalorifer ve kat kalorifer bacalarında kullanıldığında, %8- yakıt tasarrufu sağlandığı gibi kazan ve brülörlerin daha uzun ömürlü ve bozulmadan sessiz çalışmasını sağladığı belirtiliyor. Mutfakta oluşan yemek kokuları ile ocak ve kombi yanmasından oluşan CO2 gazlarının da bacadan dışarı atılmasını sağlıyor. Bina havalandırmalarındaki WC ve banyolardan oluşan pis koku, rutubet ve nemi de tahliye ederken, banyo ve WC'deki fayans, kalebodur ve sıvaların kabarmasını da önlediği ifade ediliyor.

Değerli arkadaşlar,

Halkımıza, olası gaz zehirlenmelerine karşı SOBA, KOMBİ, ŞOFBEN ve YAKIT KULLANIMINDA gereken uyarıların yapılması için sizlerin, yerel yönetimlerin, yazılı ve görsel medyanın, STK’ların ve tüm yetkililerin bilgilerine yeniden sunmak istedim.

Umarım saygıdeğer halkımızı gereğince bilgilendirir ve onların üzücü olaylarla karşılaşmalarını hep birlikte engelleriz.

Sevgi ve saygılarımla .

Yorum Yazın