haberanaliz

250 Tır Şoförümüz sınırda mahsur

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
250 Tır Şoförümüz sınırda mahsur
250 tır şıförü Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede bekletiliyor. Ülkeye girişlerine izin verilmiyor.- Yiyecekleri yok- Barınma, tuvalet, banyo gibi insani ihtiyaçlarını karşılamakta artık zorlanıyorlar- Hijyen olmadığı için koronavirüse karşı açık hedefler- Bölgedeki hırsızlık vakaları bitmiyor: bıçak çekiliyor, malları çalınıyor. Can güvenlikleri yok!

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 99 uncu maddeleri gereğince talep ederim.

Mehmet GÜZELMANSUR- Hatay Milletvekili

Türkiye’den Azerbaycan ve Orta Asya ülkelerine yük taşıyan yüzlerce tır şoförü, 20 gündür Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede bekletilmekte ve ülkemize girişlerine izin verilmemektedir.  Beslenme, barınma, tuvalet, banyo gibi insani ihtiyaçlarını karşılamayan bu şoförlerimizin virüs salgını nedeniyle sağlıkları tehdit altında olduğu gibi bulundukları bölgedeki hırsızlık vakaları nedeniyle de güvenlikleri risk altındadır.

2 ayı aşkın bir süredir evlerinden ve ailelerinden uzak kalan, 20 gündür de Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede kaderlerine terkedilen tır şoförlerimizin ülkeye girişleri için gerekli adımların neden atılmadığı, mağduriyetlerinin ne kadar süreceği konusunda ise hiçbir yetkili açıklama yapmamaktadır.

Konuya ilişkin olarak;

 1.  250’den fazla tır şoförümüzün aç, susuz, hijyenden uzak, can ve mal güvenlikleri tehlike altında olmak üzere Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede bekletilmesinin ve ülkemize giriş izni verilmemesinin gerekçesi nedir?
 2. Söz konusu vatandaşlarımızın, karantina ve diğer koşulları sağlanarak, Türkiye’ye girmeleri ve ailelerine kavuşmaları ne zaman sağlanacaktır?
 3. Bu mağduriyetin çözümü için bugüne kadar hangi adımlar atılmış, ne tür çalışmalar yapılmıştır?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Barut, limon bahçesinden siyasi iktidara seslendiÖnceki Haber

Barut, limon bahçesinden siyasi iktidara...

Bütün topluma Evde kal denilirken işçilere işte kal denilmiştirSonraki Haber

Bütün topluma Evde kal denilirken işçile...

Başka haber bulunmuyor!