Bebek Maması ve Bebek Bezi Ürünlerinde KDV'nin Kaldırılması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bebek Maması ve Bebek Bezi Ürünlerinde KDV'nin Kaldırılması
2017 yılı itibariyle ülkemizde etkisini göstermeye başlayan ekonomik kriz 2018 ve 2019 yıllarında derinleşerek büyümüş, 2020 yılında Çin’de başlayarak kısa sürede bütün Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının etkisiyle Türkiye ekonomisi adeta bir batağa saplanmıştır.

Yüksek faizli borç alımları ve faiz baskılama politikaları beklenen etkiyi yaratmamakta, başta Türk Lirası olmak üzere bütün ekonomik değerlerimiz aşağı yönlü bir seyir izlemektedir. Dolar ve Avro kurları Türk Lirası karşısında tarihi rekorlar kırmakta, paramız küresel ölçekte değersizleşmektedir. Döviz kurlarında gerçekleşen bu tarihi yükselişten ithalat ve ihracat faaliyetleri gösteren firmalarımız derinden etkilenirken, ithal mallarda kur farkından kaynaklanan fiyat artışı yurttaşlarımızın alım gücünü düşürmektedir. Türkiye çok sayıda temel ihtiyaç maddesinde ithalata bağımlı bir konuma getirildiği için ürün fiyatlarında gerçekleşen artış bütün nüfusu etkileyen bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır. İthalata bağımlı konumda olduğumuz en kritik alanlardan birisi ise bebek maması ve bebek bezi ürünleridir. Sağlıklı çocuk gelişimi için tüketimi zorunlu olan bu ürünlerin fiyatları da döviz kurlarında gerçekleşen artışlarla rekor seviyelere ulaşmıştır.

Bebek maması ve bebek bezi ürünlerinin oldukça yüksek fiyatlara satılır hale gelmesinden ötürü sözü geçen ürünlerde hırsızlık vakaları artış göstermiş, marketler bu ürünlere hırsız alarmı takmak zorunda kalmışlardır. Alım gücü azalan yurttaşlarımız çocuklarına sözü geçen ürünleri alamaz duruma gelmeleri sebebiyle ucuz gıda maddelerini karıştırarak evlerinde mama yapmakta ancak ev yapımı mamalar bebeklerin beslenme ihtiyaçlarını yeterli düzeyde karşılayamamaktadır. Özellikle çeşitli sağlık sorunları yaşayan ve besin değeri yüksek gıda ile beslenmek zorunda olan bebeklerin aileleri çocuklarının gelişim süreciyle ilgili derin endişeler içerisinde kalmakta, çaresiz hisseden ebeveynler konuya ilişkin destek ve yardım beklemektedir. Bebek maması ve bebek bezi ürünlerindeki KDV'nin kaldırılması amacıyla
verdiğim Kanun Teklifim;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Katma Değer Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim ve gerekçesi ekte sunulmuştur.

Gereğini saygılarımla arz ederim.

Levent GÖK

Ankara Milletvekili

 

Genel Gerekçe

2017 yılı itibariyle ülkemizde etkisini göstermeye başlayan ekonomik kriz 2018 ve 2019 yıllarında derinleşerek büyümüş, 2020 yılında Çin’de başlayarak kısa sürede bütün Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının etkisiyle Türkiye ekonomisi adeta bir batağa saplanmıştır. Yüksek faizli borç alımları ve faiz baskılama politikaları beklenen etkiyi yaratmamakta, başta Türk Lirası olmak üzere bütün ekonomik değerlerimiz aşağı yönlü bir seyir izlemektedir. Dolar ve Avro kurları Türk Lirası karşısında tarihi rekorlar kırmakta, paramız küresel ölçekte değersizleşmektedir. Döviz kurlarında gerçekleşen bu tarihi yükselişten ithalat ve ihracat faaliyetleri gösteren firmalarımız derinden etkilenirken, ithal mallarda kur farkından kaynaklanan fiyat artışı yurttaşlarımızın alım gücünü düşürmektedir. Türkiye çok sayıda temel ihtiyaç maddesinde ithalata bağımlı bir konuma getirildiği için ürün fiyatlarında gerçekleşen artış bütün nüfusu etkileyen bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır. İthalata bağımlı konumda olduğumuz en kritik alanlardan birisi ise bebek maması ve bebek bezi ürünleridir. Sağlıklı çocuk gelişimi için tüketimi zorunlu olan bu ürünlerin fiyatları da döviz kurlarında gerçekleşen artışlarla rekor seviyelere ulaşmıştır.

Bebek maması ve bebek bezi ürünlerinin oldukça yüksek fiyatlara satılır hale gelmesinden ötürü sözü geçen ürünlerde hırsızlık vakaları artış göstermiş, marketler bu ürünlere hırsız alarmı takmak zorunda kalmışlardır. Alım gücü azalan yurttaşlarımız çocuklarına sözü geçen ürünleri alamaz duruma gelmeleri sebebiyle ucuz gıda maddelerini karıştırarak evlerinde mama yapmakta ancak ev yapımı mamalar bebeklerin beslenme ihtiyaçlarını yeterli düzeyde karşılayamamaktadır. Özellikle çeşitli sağlık sorunları yaşayan ve besin değeri yüksek gıda ile beslenmek zorunda olan bebeklerin aileleri çocuklarının gelişim süreciyle ilgili derin endişeler içerisinde kalmakta, çaresiz hisseden ebeveynler konuya ilişkin destek ve yardım beklemektedir.

Çocuklarımızın sağlıklı gelişimlerinin önünün açılması ve ailelerine bu konuda destek olmak sosyal devlet ilkesinin bir gerekliliğidir. Bebek maması ve bebek bezi ürünlerinin kullanım zorunluluğu dikkate alınarak yurttaşlarımızın bu ürünleri almasının olabildiğince kolaylaştırılması için ihtiyaç duyulan kanuni düzenlemelerin yapılarak hane bütçelerinin rahatlatılması yurttaşlarımızın başka zorunlu ihtiyaçlarını gidermeleri için de faydalı olacaktır.

         Bebek maması ve bebek bezi ürünlerinde uygulanan Katma Değer Vergisinin(KDV) kaldırılması ürünlerde belirgin bir ucuzlama sağlayacak, bu sektördeki satışların artması ve ticaret hacminin genişlemesi üretici ve ithalatçı firmalarında faydasına olacaktır. Çocuklarımızın sağlıklı gelişiminin teminat altına alınması, hane bütçelerine destek olunması ve sözü geçen ürünlerdeki ticaret hacminin artırılması amaçlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

            MADDE 1-Döviz kurlarında gerçekleşen artışların temel tüketim malları olan bebek maması ve bebek bezi ürünlerinin fiyatlarına asgari düzeyde etki etmesinin sağlanması amaçlanmıştır.

            MADDE 2-Çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için zorunlu tüketim malları olan bebek maması ve bebek bezi ürünlerinin yurttaşlarımızın alım gücüne uygun fiyatlar ile satışa sunulması amaçlanmıştır.

            MADDE 3-Yürürlük maddesidir.

            MADDE 4-Yürürlük maddesidir.

3065 SAYILI KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

            MADDE 1-02.11.1984 tarihli ve 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 16’ncı maddesinin ikinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“ç)İthal bebek maması ve bebek bezi ürünleri.”

            MADDE 2-3065 Sayılı Kanun’un 17’uncu maddesinin (4) numaralı fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“aa)- Bebek maması ve bebek bezi ürünleri.”

            MADDE 3-Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

            MADDE 4-Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇUKUROVA HAVALİMANI İHALESİ PEŞKES PROJESİNE DÖNDÜÖnceki Haber

ÇUKUROVA HAVALİMANI İHALESİ PEŞKES PROJE...

Dr. Fikret Şahin; ‘Reçete Doktorun Namusudur!’Sonraki Haber

Dr. Fikret Şahin; ‘Reçete Doktorun Namus...

Başka haber bulunmuyor!