CHP’li Şahin, ‘’70 Yıl Önce Ürettiğimiz Aşıyı Bugün Üretemiyoruz!’’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’li Şahin, ‘’70 Yıl Önce Ürettiğimiz Aşıyı Bugün Üretemiyoruz!’’
CHP’li Şahin, ‘’70 Yıl Önce Ürettiğimiz Aşıyı Bugün Üretemiyoruz!’’ Yerli Ve Milli Olduğunu İddia Eden AKP, Ülkemizi Dışa Bağılmlı Hale Getirdi.

Aylardır beklenen grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı. Ancak kronik hastalıklara sahip ve 65 yaş üstü yurttaşlar dâhil olmak üzere pek çok kişi Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği risk grubunda yer almadıkları görüldü. Konuyu değerlendiren CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, ‘’Mevcut iktidar ülkemizi dışa bağımlı hale getirdi, çözüm yerli aşı üretimde.’’ dedi.

Milletvekili Fikret Şahin, AKP iktidarının geçmişte aşı üretim merkezi olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nü kapattığını ve bunun yaşanan aşı krizinin en önemli sebebi olduğunu vurgulayarak; ‘’Covid19 salgınını yaşadığımız bu süreçte aşı bir nevi karneye bağlandı. Ülkemizde bundan 70 yıl önce grip(influenza) aşısı üretilebiliyordu. AKP, iktidarının ilk yıllarından itibaren aşı üretiminin önemini kavrayamadı ve yerli kurumların hepsini kapattı.’’ ifadelerini kullandı.

 Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün, 1950 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘’Uluslararası Bölge Influenza Merkezi’’ olarak tanındığını hatırlatan Şahin, ‘’AKP’li yöneticiler, enstitünün teknolojik olarak geri kaldığını ve buranın yenilenmesi için 40 milyon dolar gerektiği için kapattıklarını ifade etseler de bugün aşı ithalatı için yılda en az 200 milyon dolar harcıyoruz.Bu kadar yüksek miktarda harcama yapmamıza rağmen, ihtiyacımız olan aşıyı dahi temin edemiyoruz. Gelecekte aşı sorununun giderek artacağı ve getireceği devasa halk sağlığı sorunları göz önünde bulundurulduğunda, zaman kaybedilmeden gereken yatırımlar yapılarak yerli aşı üretimine bir an önce başlanması ülkemiz için hayati öneme sahiptir.’’ yorumlarında bulundu.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Zeybek, Bayburt ve Gümüşhane’de küçük-orta boy işletmeleri (KOBİ) ziyaret ettiÖnceki Haber

Zeybek, Bayburt ve Gümüşhane’de küçük-or...

İKTİDARIN “HAK” ANLAYIŞI: “HASTALAR OLMASA SAĞLIK SİSTEMİMİZ ÇOK İYİ!”Sonraki Haber

İKTİDARIN “HAK” ANLAYIŞI: “HASTALAR OLMA...

Başka haber bulunmuyor!