Hatimoğulları'ndan Hatay'da Alevilere dönük Korona virüs salgını haberine ilişkin açıklama

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hatimoğulları'ndan Hatay'da Alevilere dönük Korona virüs salgını haberine ilişkin açıklama
Hatimoğulları'ndan Hatay'da Alevilere dönük Korona virüs salgını haberine ilişkin açıklama

“Flaş Haber” olarak sosyal medyada yayılan; “Hatay’ın Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde Alevilerin nüfusunu azaltmak için gizli örgütler devlet izniyle virüs bulaşmış kişilei Hatay’ın ilçelerine göndermeye başladı. Milletvekillerimiz gizli yayılan haberi Mecliste konuşulmak üzere acilen toplantıya çağırıldı... Şu an Hastaneler dolmak üzere ve birüs birçok Alevi vatandaşımıza bulaştı...” haberi doğru değildir.

Düzenin bugüne kadar Alevilere dönük uyguladığı ayrımcı, ötekileştirici, asimilasyoncu politikalar veyakın tarihimizde maruz kaldığı katliamlar nedeniyle bu tür gerçek olmayan haberler Alevi toplumunda ciddi tedirginlik yaratmaktadır.

Bu haber Arap Alevileri tedirgin etmiştir. Bu sebeple ben ve birçok Alevi Milletvekili aranmakta, yurttaşlar tarafından “haberin doğruluk payı var mıdır” diye sorulmaktadır. 

Arap Alevi ve tüm halklarımız şunu iyi bilmelidir ki; halklara karşı gerçekleşecek saldırıların biçimi ne olursa olsun hep beraber ortak akıl ve duyguyla mücadele edeceğiz.

Ancak bu haberde ifade dilen virüs bulaştırma hikâyesi doğruyu yansıtmamaktadır. 21. yüzyılın vebası olan Korona virüse karşı bütün halklar ve inançlar olarak dayanışma ruhuyla mücadele etmeliyiz. Koronaya karşı korunma konusunda bilimin sunduğu reçeteyi uygulamalıyız. Sosyal mesafe, evde kalma, hijyen vb. konularında hep beraber dikkatli olmalıyız. Kanaat önderlerinin türbe (ki birçoğu şimdi kapalı) ziyaretleri, Cem toplanmaları konusunda yaptığı açıklamalara/uyarılara itibar edilmelidir.

Sosyal medyadaki bu provakatif yaklaşımlara itibar etmemeliyiz. Bu haberi yayan sosyal medya hesabı açığa çıkarılmalıdır. Alevi toplumunu tedirgin edenler yargılanmalıdır. 29 Mart 2020

HDP Adana Milletvekili - Tülay Hatimoğulları

BASIN BÜLTENİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
"Esnaf ve çiftçi destek paketinden yararlanamıyor"Önceki Haber

"Esnaf ve çiftçi destek paketinden yarar...

KORONA GÜNLERİNDE ÜRETİM MALİYETİ DÜŞÜRÜLMELİSonraki Haber

KORONA GÜNLERİNDE ÜRETİM MALİYETİ DÜŞÜRÜ...

Başka haber bulunmuyor!