Murat Çepni: ÇED gerekli değildir kararı kabul edilemez.

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Murat Çepni: ÇED gerekli değildir kararı kabul edilemez.
Murat Çepni: Simpaş'ın Marmaris Kızılkum'da yürüttüğü proje ekolojik yıkımlara neden oluyor. ÇED gerekli değildir kararı kabul edilemez.

Sinpaş GYO A.Ş.’nin, Muğla İli, Marmaris İlçesi, İçmeler Mah. Kızılkum  Mevkii’nde, 163.968,72 m2’lik alana yapılmakta olan 2 etaptan oluşan 205 Odalı Otel ve 1407 Adet Devremülk (Konut) projesi mevcuttur.  1987 tarihinden beri gündemde olan proje kaba inşaatı tamamlanmış haliyle Sinpaş GYO A.Ş. tarafından satın alınmış ve proje için 13.08.2021 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca  “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir.

HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine getirmiştir. Önergenin gerekçesi şu şekildedir.

Sinpaş , 2010 yılı başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye 1400 adet lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne başvurmuş  ancak belediye imar planında belirtilen hükümler çerçevesinde konut yapımına izin vermemiştir.  Bunun üzerine Sinpaş, bu geniş araziye devremülk usulü 4 mevsim yaşanacak bir termal tesis yapmaya karar vermiştir. Proje için  ÇED gerekli değildir  kararının verilmiş olmasına bölge halkı ve demokratik kitle örgütleri tepki göstermişler; Marmaris Kent Konseyi, “milli park içerisindeki proje, çevresel etki değerlendirmesine tabi olması gereken büyüklükte entegre bir tesistir.”Diyerek kararın iptali için 11 Eylül 2021 tarihinde konuyu yargıya taşımıştır.   Muğla Çevre Platformu (MUÇEP)  ise “Sinpaş GYO ve Kızılbük GYO’nun Marmaris’in en güzel koylarından biri olan Kızılbük’teki otel inşaatı ve devre mülkler, alışveriş merkezi, villalar, spa, yat limanı yaparak doğayı, ortak yaşam alanlarımızı adeta talan ederek,  işgal etmesine, yağmalamasına itiraz ediyoruz. Milli Park statüsünde olan ve hiçbir resmi tahsis yapılmadığı halde Sinpaş GYO tarafından şantiye alanından yaklaşık bir km öteye bir kapı konulmuş, böylelikle şantiye alanında olan biten Marmaris halkından gizlenmektedir” açıklamasını yapmıştır.  Şirket tarafından projenin neden olacağı ekolojik yıkımlara dikkat çeken ve ifade özgürlüğü hakkını kullanan Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Halime Şaman’a karşı 300 Bin Liralık tazminat talebi de içeren haksız rekabet davası açılmıştır. 

Sinpaş GYO,  yaz boyu süren inşat yasağına da uymayarak çalışmalarına devam etmiştir.  Proje alanında,  denize sıfır beton santrali kurulduğu, villaların yapılacağı, yolların açılacağı kesimlerde dağ eteklerinin tıraş edildiği, sahada yer alan ve yaklaşık 30 yıldır atıl duran otel binasının kat sayısının 6’dan 9’a çıkarıldığı, kamyon park alanı için milli parkın tahrip edildiği görülmüştür. Firmanın resmi evraklarında dinamit kullanmayacağı beyanına rağmen, dinamit kullanıldığını adeta belgeleyen manzaralar mevcuttur.   30 Aralık 2021 tarihinde Mahkeme kararı doğrultusunda bilirkişi keşfi yapılmıştır. Termal tesis olarak pazarlanan projede, bilirkişi heyeti termal kuyuyu incelemek istediğinde firma temsilcilerinin kuyu yerini göstermekte dahi zorlanmışlardır. Davacı tarafın teknik ekibinde yer alan petrol ve doğalgaz mühendisi;  1-2 metrekarelik yüzeye sahip etrafı brandalarla çevrili kuyu hakkında, ‘Kuyu başına açık vana konulmuş, artezyen şeklinde yukarı gelmiyor. Kuyunun kapasitesinin, tesis kapasitesini karşılaması mümkün görünmüyor. Ayrıca, kaynak suyun sıcaklığının 18 derece olduğu söyleniyor. Bu sıcaklıktaki kaynak termal olarak nitelendirilemez.” beyanında bulunmuştur.

            Proje daha inşaat aşamasında orman varlıklarına ve ekolojik yapıya telafisi imkânsız zararlar vermektedir. Dinamit kullanımına bağlı çevredeki hasarlar, milli parkın tahribatı, termal tesis kriterlerine uymaması, sahile yakın beton santralinin kurulması,  1. Derece deprem bölgesi alanda 8-9-10  kat inşa edilmiş binalar,   binaların kanalizasyon yükü, yolların ağır hafriyat araçları sebebiyle bozulması, trafik yoğunluğunun artması, projenin bölgede flora ve faunaya vereceği zararların öngörülememesi, denizin kirletilmesi gibi nedenlerle çevresel etki değerlendirilmesinin yapılması, doğadan ve toplumdan yana politikalar üretilerek hukuksuzlukları da barındıran  projenin iptal edilmesi gerekmektedir.

            Murat Çepni, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’na şu soruları yöneltti;

1- 2 etaptan oluşan (205 Odalı Otel ve 1407 Adet Devremülk (Konut)) bu kadar büyük entegre bir proje için neden “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir? Kararın gerekçesi kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

2- Uzmanlar proje alanının, Marmaris limanına giriş ve çıkışın olduğu tek nokta olduğunu, orada olabilecek herhangi bir çevre kirliliğinin, hem kendini temizleme olanağına sahip olmayan Marmaris Körfezi’ni hem de açık denizi etkileyeceğini  söylemektedirler. Projenin Marmaris’te koylara, denize vereceği zararlar ve neden olacağı kirlilik nasıl engellenecektir? Uzmanların bu konudaki uyarıları neden dikkate alınmamaktadır? 

3- Projede dinamit kullanıldığına ilişkin iddialar araştırılacak mıdır? Bu konuda uzmanların tespitleri dikkate alınıp ilgili firmaya cezai işlem yapılacak mıdır?

4- Proje yapımı için kaç ağaç kesilmiştir? Proje bitimine kadar kaç ağaç kesileceği öngörülmektedir? Bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığı ile işbirliği yapılmakta mıdır?

5-  Projenin muhafazakar kesime hitap edeceği için yasa ve  yönetmeliklerin  kapsamı dışında tutulduğu, bu nedenle orman yangınları devam ederken  inşaatının devam ettiği ve ÇED gerekli değildir kararının verildiği  iddialarına ilişkin Bakanlığınızın açıklaması olacak mıdır? 

6- Kıyı Kanunu’nda bulunan kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır hükmü ile projenin çeliştiğini düşünmüyor musunuz? Tesislerin yapıldığı alanda halk kıyılardan ne şekilde yararlanacaktır?

7- Projede   lüks konut yapım işinin, çevreye uyumlu olmadığı için belediyeden gerekli onayı alamadığı bu nedenle devre mülke çevrildiği bunun da ÇED gerekli değildir kararı alınmasını kolaylaştırdığı iddiaları  Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?  

8- Projenin sondaj  kuyusunun termal tesis kriterine uygun olmadığı halde halka termal tesis olarak pazarlanması konusunda Bakanlığınızın açıklaması olacak mıdır?

9- Şirketin, halkın kullanımına açık olan milli park içerisine kapı koyduğu fotoğraflarla ve videolarda görülmektedir. Kapı koymasının ve halkın geçişini engellemesinin gerekçesi nedir? Bakanlığınız bu uygulamayı durduracak girişimlerde bulunacak mıdır? Bu konuda şirkete yaptırım uygulanacak mıdır?

10- Projenin inşası ve işletilmesi aşamasında Bern Sözleşmesi (Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarının Korunması Sözleşmesi)  kapsamında alandaki  biyoçeşitliliğe ve yaban hayatına vereceği zararlar tespit edilmiş midir?

11- Burada yapılacak binaların deprem yönetmeliğine uygun olmadığı iddialarına ilişkin Bakanlığınızın açıklaması var mıdır?

12- Demokratik kitle örgütleri ve bilim insanları projenin ÇED dosyasının eksiklikler ve yanlışlıklar ile dolu olduğunu söylemektedirler. Bakanlığınızda incelenen dosyada bu eksiklikler ve yanlışlıklar neden dikkate alınmamıştır?

13- Bakanlığınız proje dosyasını eleştiriler doğrultusunda inceleyip, projeyi durduracak girişimlerde bulunacak mıdır?


DR. YÜCEER: EMEKLİLER YAŞAMDA KALMA SAVAŞI VERİYORÖnceki Haber

DR. YÜCEER: EMEKLİLER YAŞAMDA KALMA SAVA...

CHP’Lİ ÖZER: TARSİM İÇİN ÇKS ŞARTI KALDIRILMALISonraki Haber

CHP’Lİ ÖZER: TARSİM İÇİN ÇKS ŞARTI KALDI...

Başka haber bulunmuyor!