haberanaliz

Trilyonluk rüşvetle kapatıldığı iddia edilen FETÖ dosyası Meclis’e taşıdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Trilyonluk rüşvetle kapatıldığı iddia edilen FETÖ dosyası Meclis’e taşıdı
-CHP’li Emre’den Bakan Soylu’ya:*Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın, hakkındaki FETÖ soruşturmasını, İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir’e rüşvet vererek kapattırdığı doğru mu?*Ahmet Taçyıldız ile emniyetçi Özgür Taşdemir hakkında yürüyen bir soruşturma var mı?*Ahmet Taçyıldız’ın FETÖ soruşturmasından kurtulmasında Çalık Holding eski CEO’su Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın herhangi bir dahli var mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, mevcut Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bir dönem CEO’luğunu yaptığı Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın, hakkındaki FETÖ soruşturmasını, görevden alınmadan önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü olan Özgür Taşdemir’e 3 milyon 864 bin TL’lik Sarıyer’de boğaz manzaralı bir köşk ve 500 bin dolar rüşvet vererek kapattırdığına ilişkin iddialar Meclis gündemine taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın siyasi ilişkilerini sordu.

CHP’li Emre, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinin gerekçesinde şunları kaydetti:

“Ülke olarak tarihimizin en büyük tehlikelerinden birini, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasıyla yaşadık. Darbe kalkışmasını gerçekleştiren Fettullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki bu güce, devlet organlarından özellikle yargı ve emniyetteki kadroları aracılığıyla yıllar içerisinde gerçekleştirdiği kumpas operasyonlarıyla sağladığı tartışmasızdır. FETÖ bu kanallarla bir yandan ekonomik ve sosyal nüfuzunu artırırken, diğer yandan siyasi, sosyal, ekonomik karşıtlarını tasfiye edegelmiştir. Dolayısıyla FETÖ’ye karşı verilecek en kritik mücadelelerden biri bu kurumlara yönelik olmak zorundadır.

3.9 milyon liralık köşk ile 500 bin dolar nakit rüşvet iddiası

Darbe girişiminin üzerinden dört yıla yaklaşan bir zaman geçmesine karşın yürütülen mücadelede ciddi zafiyetler, hatta kasıtlı ihmaller yaşandığı ortadadır. Mücadelenin en önemli ayaklarından biri olan ‘siyasi ayağa’ ilişkin her türlü somut bilgi mevcutken üzerine gidilmemiştir. Bu durum zamanla başka sorunlara neden olmaya başlamıştır. Kamuoyunda sık sık gündeme gelen ‘FETÖ Borsası’ bunlardan biridir. ‘FETÖ Borsası’ ifadesinin özü, FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı iş insanlarının, siyasi iktidar, yargı ve emniyet üzerinden çeşitli yollarla kurdukları bağlantılarla haklarındaki kovuşturma, soruşturma ve davaların seyrini değiştirmesidir. Basın yayın organlarında çıkan haberler, muhalefet partisi mensuplarının açıklamaları; hatta iktidar partisine mensup bazı isimlerin de dillendirilmeye başladığı ‘FETÖ Borsası’na ilişkin son olay, Şubat ayında Cumhuriyet gazetesinde, son iki gündür de Türkiye gazetesinde çıkan haberlerde bir kez daha görülmüştür. Söz konusu haberlerde, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, mevcut Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bir dönem CEO’luğunu yaptığı Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın da ‘FETÖ Borsası’ süreciyle hakkındaki FETÖ soruşturmasından kurtulduğu kaydedilmektedir. Ahmet Taçyıldız’ın 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından, aynı zamanda Zaman gazetesinin imtiyaz sahibi eniştesi Ali Akbulut ile yurtdışına çıkış yapıp 1.5 yılın ardından Türkiye’ye dönüş yaptığı kaydedilen haberlerde, Taçyıldız’ın dönüş yapmadan birkaç ay önce İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir aracılığıyla Emniyet’in ilgili biriminde pasaport iptalinin bulunup bulunmadığını sorgulattığı; bir tahdit olmaması üzerine dönüş yaptığı belirtilmektedir. Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız, hakkındaki FETÖ soruşturması sürerken tasarruf yetkisi kendisinde olan İstanbul Sarıyer’de boğaz manzaralı, değeri 3 milyon 864 bin TL’yi bulan bir köşkü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir’in amcası Adem Taşdemir’e devrettiği ortaya çıkmıştır. Ahmet Taçyıldız ile emniyetçi Özgür Taşdemir arasındaki rüşvet alış-verişinin bununla sınırlı kalmadığı; Taşdemir’in, Taçyıldız’dan 500 bin dolar nakit para da aldığı kaydedilmektedir. Tüm bu bilgiler konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin, Taşdemir’in koruması da dahil emrindeki polis memurlarının ifadeleriyle hazırlanan raporda yer almıştır. Söz konusu raporda, Özgür Taşdemir'in mal varlığına ilişkin; Arnavutköy'de bir taşınmaz, bir kolejde eşi ve kendi adına yüzde 7.5'şer hisse, muhtelif tarihlerde 3 adet Mercedes marka otomobil ve Land Rover marka arazi aracı; 2017-2018 yılları arasında hesabında 3 milyon 287 bin 770 TL, eşinin hesabında ise 259 bin 339 TL'lik bir artış; yurt dışı hesaplarının da olduğu ve bu hesaplara iki defa para transferi yaptığı belirtilmektedir.

Taçyıldızların TARKİM ile ilişkileri

Konuyla ilgili ulusal basında çıkan son haberlerden biri ise Ahmet Taçyıldız’ın babası ile kardeşinin, FETÖ soruşturması kapsamında el konulan TARKİM Havacılık Şirketi ile olan ilişkisi gündeme getirilmektedir. Adı, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP’li bazı siyasetçilere kurulan kaset kumpaslarında geçen İbrahim Faruk Bayındır’ın sahibi olduğu TARKİM Havacılık Şirketi’nin yönetim kurulu başkanı Ahmet Taçyıldız’ın babası Abdülkadir Taçyıldız iken, kardeşi Furkan Mehmet Taçyıldız da aynı şirketin yönetim kurulu üyesi.”

Ahmet Taçyıldız’ın ‘siyasi kalkanı’ mı var?

            CHP’li Zeynel Emre’nin soru önergesinde yer alan sorular ise şöyle:

-Ahmet Taçyıldız, halen Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı mıdır? Hakkında FETÖ ile ilgili yürüyen bir soruşturma, yargılama mevcut mudur? Varsa hangi aşamadadır?

-Ahmet Taçyıldız’ın hakkındaki FETÖ soruşturmasından kurtulmak için dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir’in amcası Adem Taşdemir’e Sarıyer’de 3 milyon 864 bin TL değerinde bir köşkü rüşvet olarak verdiği; aynı zamanda 500 bin dolar nakit para aktardığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa Ahmet Taçyıldız ile emniyet şube müdürü Özgür Taşdemir hakkında ne gibi bir işlem yapılmıştır?

-Ahmet Taçyıldız’ın, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, mevcut Hazine ve Maliye Başkanı Berat Albayrak’ın geçmişte CEO’luk yaptığı Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmasından kaynaklı korunduğu ve hakkındaki FETÖ soruşturmasının kapatılmasında bu durumun etkili olduğu iddiaları hakkında somut bir bilgi ve kanıt mevcut mudur?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TARIM BAKANLIĞI’NIN KURDUĞU SERA AŞ’NİN SIRRI NE?Önceki Haber

TARIM BAKANLIĞI’NIN KURDUĞU SERA AŞ’NİN...

Rıdvan Turan'dan Koronavirüs tehlikesine karşı önergeSonraki Haber

Rıdvan Turan'dan Koronavirüs tehlikesine...

Başka haber bulunmuyor!