VALİ’DEN FAZLA MAAŞ VE ÜCRET VER AMA ONU HUKUK VE YASALAR NEZDİNDE USULE VE NİZAMA UYGUN ÇALIŞTIRMA (!)

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
VALİ’DEN FAZLA MAAŞ VE ÜCRET VER AMA ONU HUKUK VE YASALAR NEZDİNDE USULE VE NİZAMA UYGUN ÇALIŞTIRMA (!)
Bakan Koca, geçtiğimiz haftalarda Sağlık Bakanlığı’na 85 bin YENİ atama yapılacağını duyurmuştu. Yapılan açıklamanın ardından atama bekleyen adaylar, ''Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alımı ne zaman, başvuru şartları neler?'' sorularına yanıt arıyordu. Peki, 2022 Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman başlıyor, kadro ve branş dağılımı açıklandı mı? Derken bakın ortaya ne gerçekler çıktı. Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada: "Bakanlığımız, bu yıl 85 bin kadro açıyor. Yeni çalışma arkadaşlarımızın sayısı, bazı ülkelerin nüfusundan fazla. Sağlıkta 'Beyaz Reform'a destek kuvvet, 85 bin yeni çalışma arkadaşı! Görülmemiş başarılar için görülmemiş büyüklükte bir kadro açılıyor. Gözümüz aydın” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞININ BU İŞİNE AKLI EREN VAR MI?

Sağlığa yeni kadro dendi. Daha önce Resmi Gazete'de yayımlanan 27 bin personel alımı Cumhurbaşkanlığı kararı şu şekildeydi; “Eleman temininde güçlük çekilen yerlerde ve hizmet dallarında, sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla 2022 yılının sonuna kadar uygulanmak üzere istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personeli sayısı 27 bin olarak tespit edildi. Karara göre; 2022 yıl sonuna kadar 19 bin 694 uzman doktor, 7 bin 114 doktor, 147 ebe, 38 sağlık memuru, 3 hemşire, 1 diyetisyen, 1 diş doktoru, 1 psikolog ve 1 sağlık teknikeri sözleşmeli olarak istihdam edilecek” idi.

Ancak geçen sefer yapılan açıklamalarda, Toplam 5929 Lisans, 3166 Ön Lisans, 905 Ortaöğretim mezunu olmak üzere alınacak 10 bin sağlık personelinin branş dağılımı şu şekildeydi; Biyolog 3 (Lisans), Çocuk Gelişimcisi 49 (Lisans), Dil ve Konuşma Terapisti 26 (Lisans), Diyetisyen 170 (Lisans), Ebe 800 (Lisans), Fizyoterapist 195 (Lisans), Hemşire 4397 (Lisans), Hemşire 778 (Ortaöğretim), İş ve Uğraşı Terapisti (Ergoterapist) 23 (Lisans), Odyolog 26 (Lisans), Perfüzyonist 7 (Lisans), Psikolog 146 (Lisans), Sağlık Fizikçisi 14 (Lisans), Sosyal Çalışmacı 73 (Lisans), Sağlık Teknikeri Adli Tıp 12 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Ağız Diş Sağlığı 111 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Ameliyat 34 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Anestezi 554 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Çevre Sağlığı 34 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Diş Protez 34 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Diyaliz 85 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Eczane 61 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Elektronörofizyoloji 20 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Evde Bakım 49 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Fizik Tedavi 70 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri İlk ve Acil Yardım 596 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri İş ve Uğraşı Terapisi 11 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Laboratuvar 237 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Odyometri 57 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Ortopedi 65 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Patolojik Anatomi 13 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Podolog 10 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Radyoterapi 20 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Röntgen 354 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Tıbbi Sekreter 734 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Yaşlı Bakım 5 (Ön Lisans), Sağlık Teknisyeni Anestezi 22 (Ortaöğretim), Sağlık Teknisyeni Çevre Sağlığı 5 (Ortaöğretim), Sağlık Teknisyeni İlk ve Acil Yardım 34 (Ortaöğretim), Sağlık Teknisyeni Laboratuvar 22 (Ortaöğretim), Sağlık Teknisyeni Röntgen 22  Ortaöğretim), Sağlık Teknisyeni Tıbbi Sekreter 22 (Ortaöğretim) olarak; 10 bin sürekli işçi alımı kapsamında ise temizlik hizmetleri, koruma ve güvenlik hizmetleri, şoförlük hizmetleri, bakım ve onarım hizmetleri ve klinik destek elemanı olarak diğer hizmetlerde işçi alımı yapılacağı açıklanmıştı.

Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alımı kadro ve branş dağılımı hakkında henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

“Bölümü var meslek kodu yok!” 

Sağlık yönetimi mezunu on binlerce genç, mesleklerinin atama cetvelinden çıkartılması nedeniyle yıllardır işsiz…

2014 YILINDA MESLEKLERİNİN ÜZERİ ÇİZİLDİ : 2014 yılında yapılan bir düzenleme ile 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin “Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı” cetveli içinde “sağlık idarecisi” kadrosu yer almayınca bu bölümden mezun olan gençler için atama yapılamıyor. Bölümün ataması olmamasına rağmen her yıl binlerce genç onlarca üniversitede açık olan bu bölümlere yerleşiyor. 30 binden fazla genç halen bu bölümü okurken, 60 binden fazla mezun ise meslekleri yok sayıldığı için atanamıyor.

SESLERİNİ DUYAN YOK; 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkındaki KHK’nın Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Hizmetler Sınıfı cetvelinde 4597 sayılı nitelik koduyla lisansta “sağlık yönetimi” bölümü ve 3049 sayılı nitelik koduyla da ön lisansta “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” bölümü eklenip kadro açılmasını atamalarda kendilerine yer verilmesini talep eden 60 bin üzeri mezun gencin sesini duyan yok.

ESASINDA BUNLARIN YAPACAĞI İŞİ, FİİLİYATDA, TORPİLİ BULAN, EBE- HEMŞİRE- LAB.TEKNİSYENİ- RÖNTGEN TEKNİSYENİ YAPIYOR...

Bu konuda eğitim almış, sağlık yönetiminde rol alması gereken kişiler boşta iken ve işe alınmazken, bu işle alakası olmayan, EBE- HEMŞİRE- LAB.TEKNİSYENİ- RÖNTGEN TEKNİSYENİ v.s gibi kadrolar ile SAĞLIK HİZMETİ SINIFINDA kadroya alınmış olup, aralarında TORPİLLİ- İCAZETLİ olanlar kılıfına uydurulup MASA BAŞI DEDİĞİMİZ yöneticilik kadrolarına UYDURUK SÖZLEŞMELER ile getiriliyorlar. Böylelikle imtiyazlı ve ayrıcalıklı olarak Maaşlar ve alınan ücretlerde oldukça kıyak hale getiriliyorlar. Ama bu işi asıl yapması gerekenler boşta geziyor. Haksız yere asıl kadrosu dışında görevlendirilenler için asıl görevine döndürün dediğiniz de ise, teşkilat da yöneticiliği yapacak yada uzmanlığı yapacak kişi yok denerek birde utanmadan sıkılmadan kılıf buluyorlar...  Diğer yandan asıl kadrosu ve işi sağlık hizmeti sınıfında olan bu kişilerin iş bilmezliği, hukuk tanımazlıkları, mevzuat ve bilgi yetersizlikleri nedeniylede SAĞLIK gittikçe kötü yönetiliyor ve sistem çöküyor. Asıl işleri olan EBE- HEMŞİRE gibi meslekleri yapmayınca da, o alanlarda EKSİK EBE HEMŞİRE varmış gibi yeni alımlar yapılıyor. Ortada HAKSIZ kazanç söz konusu, haksız bir uygulama söz konusu. Ama bunu dikkate alan olmuyor.

YEREL SİYASET SAĞLIK TEŞKİLATINI MAHVEDİYOR

Kiminin akrabası, yakını, eşi, çocuğu, baldızı, komşusu denilerek, asıl kadrosunda istihdam edilmeyip uydurma sözleşmeler imzalanarak kişiler İL MÜDÜRLÜKLERİ BÜNYESİNDE UZMAN sıfatı verilip, yâda BAŞKAN- BAŞKAN YARDIMCISI, HASTANELERDE İSE, İDARİ MALİ İŞLER MÜDÜRÜ- SAĞLIK BAKIM HİZMETLERİ MÜDÜRÜ- DESTEK VE KALİTE HİZMETLERİ MÜDÜRÜ gibi konumlarda asıl işleri dışında MASA BAŞLARINDA YÖNETİCİ OLARAK istihdam ediyorlar... (tabi bu makamların onlarca yardımcıları aynı şekilde korunup kollanıyor)

Bunun sebebi ise personel arasında belirtilen BALLI- AYRICALIKLI- İMTİYAZLI maaşlar olarak tanımlanıyor. İşte, uyduruk sözleşmeler ile istedikleri kişi ile sözleşme imzalayarak, keyfi şekilde makama getirilen, o sebeple de kavuşulan imtiyazlı maaşlar ve alanların kadro ve unvanları aşağıdaki tabloda ...

BAKIN BAKALIM, DEVLETİMİZİN İL VALİSİ BUNLAR KADAR ( UYDURUK UZMAN KADROLARI- BAŞKAN- BAŞKAN YARDIMCILARI- BAŞHEKİM VE YARDIMCILARI- İL MÜDÜRÜ VE YARDIMCILARI) MAAŞ ALIYOR MU?

BUNLARIN HEPSİ İL VALİSİ EMRİNDE ÇALIŞIYOR, AMA ALDIKLARI PARALAR ONDAN FAZLA...

BÖYLE BİR SİSTEM VE UYGULAMA OLUR MU, ADİL Mİ, HAK VE HUKUK KAVRAMINA UYUYOR MU?

Mersin’de onlarca yüzlerce kişi bu şekilde torpilli bir durumda çalışıyor. Ülke geneli ise hayli fazla...

Birileri eğitim alıyor işsizler, diğerleri iş bulmuşlar, kadro almışlar ama o kadro ve asıl işte değil, o işe layık olan ama işe alınmayanların işinde çalıştırılıyorlar...

İl müdürlüklerinde, ilçe müdürlüklerinde Hastanelerde asıl işi EBE- HEMŞİRE- LAB.TEK- RÖNTGEN TEK olanları asıl işlerine döndürmüş olsalar SAĞLIKDA ebe hemşire kıtlığı da kalmaz, onların haksız yere doldurduğu ve işgal ettiği makamlar boşalınca da, eğitim almış fakat işe giremeyen çocuklarda işlerine kavuşurlar.

Artık birileri bu zulme dur demeli, haksız uygulamaları sonlandırmalı, kurumdaki İŞ YERİ ÇALIŞMA BARIŞINI SAĞLAMALI.

Mersin’in ARSLAN YÜREKLİ, hak ve hukuk bilen, devlet adamı olan VALİSİ ALLAH RIZASI İÇİN BU İŞE EL ATMALI VE asıl kadrosunda çalıştırılmayıp, imtiyazlı sözleşmeler ile yöneticilik yaptırılan yada değişik yerlerde masa başında stratejik birimlerde görevlendirilen sağlık hizmeti sınıfındaki EBE- HEMŞİRE başta olmak üzere asıl iş yerlerine ve mesleklerine döndürülmelidir.

haberanaliz.net / ÖZEL


 • 0
  SEVDİM
 • 3
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SAİME ANNEMİZİ RAHMETLE ANIYORUZÖnceki Haber

SAİME ANNEMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DE YENİ İHALE VE ALIMLAR: 2,9 MİLYONSonraki Haber

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DE YENİ İHALE VE ALIML...

Başka haber bulunmuyor!