Yasal düzenlemeler toplumun aynı kesimlerini ayırıyor, farklı haklar veriyor.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yasal düzenlemeler toplumun aynı kesimlerini ayırıyor, farklı haklar veriyor.
Şehitler arasında, Gaziler arasında, emekliler arasında...Yetimler arasında da bir ayrımcılık var;- 5510 sayılı Kanuna göre ölüm aylığı alan yetimlerin aylıkları liseyi bitirip aynı yıl üniversiteyi kazanmaları durumunda aradaki 3-4 aylık dönemde kesiliyor.- 5434 sayılı Kanuna göre ölüm aylığı alan yetimlerin aylıkları ise liseyi bitirip aynı yıl üniversiteyi kazanmaları durumunda kesintisiz ödeniyor.

YETİMLER ARASINDAKİ AYRIM SON ERİYOR

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur yetimler arasında ayrım yapan, adaletsizlik oluşturan düzenlemenin sona ermesi için hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Mer’i kanunlara göre, 5510 sayılı Kanunun, ölüm aylıklarını düzenleyen maddesi ile 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun ölüm aylığını düzenleyen maddesi yetim çocuklar arasında adaletsizlik yaratıyor. 5510 sayılı Kanunun, ölüm aylıklarını düzenleyen maddesi, ölüm aylığı ödenen yetimlerden liseyi bitirdikten sonra aynı yıl üniversiteyi kazananların aylıkları aradaki dönemde kesiliyor yani bu yetimlere 3-4 ay aylık ödenmiyor. T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi yetim çocukların ise aynı yıl üniversiteyi kazandıklarında aldıkları ölüm aylıkları aralıksız ödeniyor. Bu düzenlemeler yetimler arasında ayrımcılık oluşmasına neden oluyor.

CHP’li Güzelmansur’unKanun Teklifi de bu adaletsizliğin giderilmesini amaçlıyor. Güzelmansur’un 5510 sayılı Kanunun 35 inci maddesinde değişiklik öngören Kanun Teklifi yasalaştığında, bütün yetim çocuklar liseyi bitirip aynı yıl üniversiteyi kazandıklarında ölüm aylıklarını kesintisiz bir şekilde almaya devam edecekler.Güzelmansur “Böylece 5510 tâbi olarak ölüm aylığı alan yetimlerin üniversite kaydı, konaklama, ders araç gereçleri için yaptıkları masrafları aylıkları kesintisiz ödenmek suretiyle hafifletilecek” dedi.

Toplumun aynı kesimlerine farklı yasal düzenlemeler yapılmasının eşitsizliği, adaletsizliği derinleştirdiğini söyleyen Güzelmansur “Yasal düzenlemelerle emekliler arasında, şehitler arasında, gaziler arasında, yetimler arasında bir ayrım oluşturuluyor. Bir kısmına daha iyi koşullar sağlanırken, diğer kısmına sağlanmıyor. Oysaki yasalar adaletsizlik yaratmaya değil, adalet, eşitlik sağlamaya hizmet etmelidir. Verdiğim Kanun Teklifi ile mevcut yasalarda yetimler arasında yaratılmış olan ayrımın son bulması amaçlanıyor” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm önerge verdiÖnceki Haber

İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm öner...

CHP’Lİ ŞAHİN: HÜKÜMET YERLİ ŞEKER ÜRETİMİNİ KISITLAYIP RUSYA’DAN ŞEKER İTHAL EDİYOR!Sonraki Haber

CHP’Lİ ŞAHİN: HÜKÜMET YERLİ ŞEKER ÜRETİM...

Başka haber bulunmuyor!