YENİ DÜZENLEMELER YAPILACAK MI?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YENİ DÜZENLEMELER YAPILACAK MI?
İYİ PARTİ POLİS OLMAK İSTEDİKLERİ HALDE RENK KÖRLÜĞÜ YAŞAMALARI NEDENİYLE İSTEDİKLERİ MESLEĞE KAVUŞAMAYANLARIN SESİ OLDU GRUP BAŞKAN VEKİLİ KOCAELİ MİLLETVEKİLİ LÜTFÜ TÜRKKAN KONUYU TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDIİÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’YA SORDU: “BU KONUDA MAĞDURİYET YAŞAYAN ÇOK SAYIDA POLİS ADAYININ MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİ İÇİN YENİ DÜZENLEMELER YAPILACAK MI?”

Hayallerindeki mesleği yapmak,polis olmak istiyorlar,ama renk körlüğü yaşadıkları için sınavlarda eleniyorlar.İstekleri mağduriyetlerinin giderilmesi.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması isteği ile verdiği soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Önergesinde;

“ ‘Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde Hastalık Branşlarının Sınıflandırılması belirtilmiş 7-Göz Hastalıkları A)bendinin 2) a) maddesinde “Parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) öğrenciliğe engeldir.” cümlesi yönetmelikte yer almıştır. Daha sonra yapılan değişiklik ile bu ibare yürürlükten kaldırılmıştır.’ diyen Türkkan, yapılan değişiklik ile Yönetmelik’te “Renk körlüğüöğrenciliğe engeldir” ibaresi kaldırılmış olsa da, “Görme ve diskromatopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmez.” ibaresinin yer almaya devam ettiğine vurgu yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Kasım 2019’da konuyla ilgili yapılan açıklamaya da önergesinde yer veren İYİ Parti Grup Başkan Vekili, “ ‘…renk körlüğünü giderdiği söylenen lens ve gözlüklerin; bu sorunu tam olarak gideremediği, gözle ilgili diğer sorunlara yol açabileceğinden polisin çalışma usul ve koşulları açısından çözüm olarak görülemeyeceği sonucuna varıldı.’ denilerek renk körlüğünün polisliğe girişte engel olacağı duyurusu yapılmıştır.”ifadelerini kullandı.

ASKERLİK YAPIYORLAR AMA POLİS OLAMIYORLAR 

Önergesinde ayrıca,

“Renk körlüğü bulunan polis adayları sınavlarda elenmektedir. Ancak bu durumdaki adayların; zorunlu askerlik görevini yapmasında, bu görevi yaparken silah taşımasında ve nöbet tutmasında bir engel bulunmamaktadır. Subay ve polis olmak isteyen adaylara pigment eksikliği; yani, kısmi renk körlüğü gerekçe gösterilerek olumsuz cevap verilmektedir.” diye yazan Türkkan, 

“Hayallerindeki mesleği genetik pigment eksikliği nedeniyle yapamayan ve bu konuda mağduriyet yaşayan çok sayıda aday bulunmaktadır.” dedi.

İşte Türkkan’ın soruları;

1-Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde “Parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) öğrenciliğe engeldir.” cümlesi kaldırılmasına rağmen yeni Yönetmeliğe “Görme ve diskromatopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmez.” şeklinde bir ibare neden konulmuştur?

2-Renk körlüğü olan polis adaylarının lens kullanmadan göz muayenesinden geçemeyeceği bilindiği halde neden Yönetmelik’te bu şekilde bir madde düzenlemesine gidilmiştir?

3-Renk körlüğü bulunan adayların polis ya da subay olamayacak kadar rahatsız oldukları düşünülüyor ise neden zorunlu askerlik görevine tabi tutulmakta, hatta ehliyet ve silahlı özel güvenlik sertifikası verilmektedir?

4-Bu adaylar polis olamazlarken, askerlik yapmaları, hatta adaylara ehliyet ve silahlı özel güvenlik sertifikası verilmesi çelişkili bir durum değil midir, bu konuda Bakanlık’ın görüşü nedir?

5-Hayallerindeki mesleği genetik pigment eksikliği nedeniyle yapamayan ve bu konuda mağduriyet yaşayan çok sayıda polis adayı bulunması nedeniyle bu mağduriyetlerin giderilmesi için birtakım yeni düzenlemelere gidilmesi düşünülmekte midir, İçişleri Bakanlığı’nın bu yönde bir çalışması bulunmakta mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 3
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MERSİN DEMOKRAT PARTİNİN KİMSE HUZURUNU KAÇIRAMAZÖnceki Haber

MERSİN DEMOKRAT PARTİNİN KİMSE HUZURUNU...

0Sonraki Haber

0

Başka haber bulunmuyor!