Züleyha Gülüm: Ölüm Orucunda Olan Mustafa Koçak'a İlişkin Soru Önergesi verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Züleyha Gülüm: Ölüm Orucunda Olan Mustafa Koçak'a İlişkin Soru Önergesi verdi
Züleyha Gülüm: Ölüm Orucunda Olan Mustafa Koçak'a İlişkin Soru Önergesi verdi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit GÜL tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
Züleyha GÜLÜM-  İstanbul Milletvekili


Türkiye cezaevlerinde kötü muamele, tecrit ve sağlık, haberleşme ve görüş haklarının engellenmesi gibi birçok alanda hak ihlalleri artarak devam etmektedir. İktidarın cezaevlerindeki söz konusu sınırsız hak ihlalleri ve hukuk tanımaz uygulamalarına karşı mahpuslar seslerini duyurmak için son çare olarak açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine başvurmak durumunda kalmaktadır. 
Bir itirafçının verdiği ifadeler gerekçe gösterilerek tutuklanan Mustafa Koçak, 3 Temmuz 2019 tarihinden itibaren adil yargılanma hakkı talebiyle İzmir Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde 251 gündür ölüm orucundadır.
Koçak’ın geçtiğimiz yıl basına hitaben yazdığı mektupta; mahkûmiyet gerekçesinin gizli tanığın asılsız beyanları olduğunu, kendisiyle ilgili başlatılan soruşturmanın kovuşturma aşamasına kadar tehdit ve zorla ikinci bir tanığın (C.Y.) yaratıldığını ifade etmiştir. Koçak aleyhine ifade veren ikinci tanığın tahliye olup yurt dışına çıktıktan sonra verdiği ifadenin doğru olmadığını, tehdit ve baskı altında bu ifadeyi imzaladığını söylemesine rağmen Mustafa Koçak müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır.
Geçtiğimiz hafta Mustafa Koçak’ın yakınlarının basında yer alan açıklamalarında Mustafa Koçak’ın durumunun kritik bir aşamaya geldiğini görme sorunu yaşadığını, burnundan kan geldiğini, vücudunda leke şeklinde yaralar çıktığını, artık yürüyemediğini, tuvalet ihtiyacını ve kişisel bakımını yalnız başına yapamadığını ve 33 kiloya kadar düştüğünü, bu nedenle her an ölüm haberi gelecek diye endişelendiklerini ifade etmişlerdir.
Öte yandan Mustafa Koçak’ın açlık grevi eylemine başladığı günden itibaren sürekli cezaevi müdürü tarafından zorla müdahaleyle tehdit edildiği ve Türk Tabipler Birliği’nden (TTB)  bağımsız bir heyet tarafından izlenme talebinin de her seferinde reddedildiği belirtilmiştir.
Türkiye’de geçmişte de tek tip elbise, adil yargılanma ve savunma hakkının engellenmesi ve kötü muamelenin önlenmesi gibi son derece insani talepler için gerçekleştirilen açlık grevlerinde olası yaşam kayıplarının önüne geçmek için mahpusların talepleri değerlendirilmiştir. Mustafa Koçak’ın adil yargılanma hakkı talebini değerlendirmek ve onu yaşatmak devletin görev ve sorumluluğundadır.

Bu Bağlamda; 
1.    Ölüm orucu eylemini sürdüren Mustafa Koçak’ın sağlık kontrolleri yapılmakta mıdır? Mustafa Koçak’ın TTB’den bağımsız bir sağlık heyeti tarafından takip edilme talebi hangi gerekçelerle engellenmektedir?  
2.    Bir tanığa zor ve tehditle imzalatılan ifade üzerine Mustafa Koçak’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılması adil yargılanma hakkının açık ihlali değil midir? 
3.    Ölüm orucunda kritik bir aşamaya gelmiş Mustafa Koçak’ın adil yargılanma hakkı talebinin değerlendirilmesi için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?
4.    İkinci tanığın (C.Y.) Mustafa Koçak aleyhine verdiği ifadenin doğru olmadığı, tehdit ve baskı altında bu ifadeyi imzaladığı iddialarıyla ilgili gerekli soruşturmalar yapılmış mıdır?
5.    C.Y.’nin tahliyesi ile Mustafa Koçak aleyhine verilen ifade arasında herhangi bir bağ bulunmakta mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Rıdvan Turan, ABD'li çift tarafından öldürülen yaban keçileri ve kara avcılığıyla ilgili önerge verdiÖnceki Haber

Rıdvan Turan, ABD'li çift tarafından öld...

Gürer: “Emekliler, AKP’nin uyguladığı zulmü hak etmiyor”Sonraki Haber

Gürer: “Emekliler, AKP’nin uyguladığı zu...

Başka haber bulunmuyor!